AB’nin Türkiye’ye deprem desteği taahhüdünün 400 milyon Euro için imzalar atıldı

AB'nin Türkiye'ye 6 Şubat depremleri nedeniyle taahhüt ettiği desteğin 400 milyon Euro'luk kısmının kullanılmasına yönelik anlaşma imzalandı. Söz konusu para bir aday ülkeye verilen en büyük miktar.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Elisa Ferreira’nın katılımıyla AB’nin depremler nedeniyle taahhüt ettiği 400 milyon Euro’luk hibe paketine ilişkin ikili yetkilendirme anlaşmasının imza töreni, Brüksel’de AB Komisyonu binasında yapıldı.

İmzaların atılmasının ardından konuşan Bozay, “AB’nin taahhüdünün en büyük bölümünü temsil eden, AB Dayanışma Fonu’ndan Türkiye’ye 400 milyon Euro’yu seferber edecek anlaşmayı imzaladık” dedi.

“OKUL, HASTANE İNŞAATI İLE RESTORASYONA GİDECEK”
“Deprem sonrasında sağladıkları destek için minnettarız. Avrupalı dostlarımızın depremden etkilenen bölgelerdeki toparlanma çabalarına yardım etme konusundaki dayanışmasından da derinden etkilendik” diyen Bozay söz konusu imzanın toplam 1 milyar Euro’luk taahhüdün yerine getirilmesine yönelik önemli bir adımı olduğunu belirtti.

Bozay, sağlanacak destekle yapılacakların detayları hakkında gerekli hazırlık çalışmalarının gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Tahsis edilen fonlar, depremden etkilenen bölgelerde okul ve hastane inşaatının yanı sıra kültürel miras kapsamındaki yapıların restorasyonu da dahil olmak üzere çeşitli amaçlara yöneliktir” değerlendirmesinde bulundu.

BİR ADAY ÜLKEYE VERİLEN EN BÜYÜK MİKTAR
AB Komisyonunun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Elisa Ferreira da “Dün, Türkiye merkezli yıkıcı depremlerin birinci yıl dönümüydü. Bölgede şimdiye kadar kaydedilen en şiddetli afetlerden biri hepimizi şok etti. Avrupa’da kaybedilen canlara ve yıkılan evlere karşı büyük üzüntü duyuldu” dedi.

“AB, Türkiye ile dayanışma içindedir ve yardım sağlama sözü vermiştir. Bugün bu taahhüdün kilometre taşlarından birine işaret ediyor” diyen Ferreira, AB Dayanışma Fonu’ndan sağlanacak 400 milyon Euro’nun, şimdiye kadar bir aday ülkeye verilen en büyük miktar olduğunu ve Türkiye’nin bu fondan ilk kez destek aldığını belirtti.

İmza törenine Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve AB Komisyonu yetkilileri katıldı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi