Özersay: “Ani ölümler araştırılmalı”

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, son günlerde ani ölümlerde yaşanan "pıhtı atması/emboli atması" gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı'nın bu konuyu araştırması ve halka bilgi vermesi gerektiğini belirtti.

Bugün Kıbrıs

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay son günlerde “pıhtı atması/emboli atması” gerekçesiyle yaşanan ani ölümlerin Sağlık Bakanlığı tarafından araştırılması ve bu konuda Halka bilgi verilmesi gerektiğini söyledi. HP lideri Özersay açıklamasında “Pandemi ertesinde basına yansıyan ve Halk arasında konuşulan ani, beklenmedik ve özellikle genç yaştaki ölümlerdeki artışın ne kadarı covide yakalananlarda virüsün bıraktığı hasar, ne kadarı aşılarla bağlantılıdır veya aşılarla bağlantılı bir yanı var mıdır gibi soruların yanıtlanması gerekmektedir. Çünkü böyle bir ortamda vatandaşlara yeniden gidip aşı olmaları çağrısı yapılıyor ve vatandaşlar haklı olarak tereddüt ediyor” ifadelerini kullandı.

Özersay pandemi ertesinde özellikle genç yaşta çok sayıda insanımızın ani ve beklenmedik şekilde hayata veda ettiğinin gözlemlendiğini ancak bu konuda bilimsel verilere dayalı olarak değerlendirme yapılmasının şart olduğunu belirterek Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda pandemi ertesindeki döneme ilişkin olarak sahip olduğu istatistikleri kamuoyu ile paylaşmasının, uzmanlardan oluşacak bir ekip kurarak özellikle “pıhtı atması” ve benzeri nedenlerle hayatını kaybedenler konusunda bir araştırma yapmasının önemine dikkat çekti.
HP lideri özersay “tecrübeli doktorlarımız zaman zaman bu konularda gözlemlerini paylaşıyorlar ancak daha merkezi bir şekilde Sağlık Bakanlığı verileri bir araya getirerek büyük resme bakmalı ve bu konuda kamuoyuna da bilgi vermelidir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

BİLİMSEL VERİ OLMAZSA SORU İŞARETLERİ GİDERİLEMEZ
Bilimsel verinin ve bunun da anlamlı şekilde kamuoyu ile paylaşılmasının önemine dikkat çeken Özersay “Sağlık Bakanlığı bu konularda daha şeffaf olmalıdır. Bilimsel veri olmazsa soru işaretleri giderilemez. Bu yaşananların ne kadarı covide yakalananlarda virüsün bıraktığı hasar, ne kadarı aşılarla bağlantılıdır veya aşılarla bağlantılı bir yanı var mıdır gibi soruların yanıtlanması gerekmektedir. Çünkü böyle bir ortamda vatandaşlara yeniden gidip aşı olmaları çağrısı yapılıyor ve vatandaşlar haklı olarak tereddüt ediyor” ifadelerini kullandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi