Avustralyalılar İngiliz sömürgeciliğini protesto etti

Pek çok aktivist için 26 Ocak Avustralya Günü, ayrımcılığın ve yerli halkın bir anlaşma olmaksızın topraklarından sürüldüğü bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. Bazıları bu günü "İşgal Günü" olarak adlandırıyor.

Avustralyalılar, ülkelerinin İngiliz sömürgesi haline gelmesinin yıl dönümü olan Avustralya Günü’nü protesto etti.

Melbourne’deki Victoria eyalet parlamentosu önünde toplanan ve birçoğu yerli halkın bayraklarını taşıyan binlerce kişi, Avustralya genelinde resmi bir yas günü ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Sydney’de de protesto gösterisi düzenleyen kalabalık gruplar, Avustralya Günü tarihinin değiştirilmesi için slogan attı.

Önde gelen spor kulüpleri bu tatil gününü Avustralya Günü olarak adlandırmayı bıraktı ve Avustralya Futbol Ligi Oyuncuları Birliği, çeşitli kulüpler ve hokey takımları da bu tarihin değiştirilmesi çağrısında bulundu.

Melbourne’de önceki gün Avustralya’nın sömürge geçmişini simgeleyen iki anıta zarar verildi. 1770’te Sydney kıyılarının haritasını çıkaran İngiliz deniz subayı James Cook’un heykeli ayak bileklerinden kesildi ve Kraliçe Victoria’nın anıtı kırmızıya boyandı.

Başbakan Anthony Albanese ise cuma günü yaptığı açıklamada, ulusal günün Avustralyalılar için “bir ulus olarak başarılan her şeyi durup düşünmek” için bir fırsat olduğunu söyledi.

Avustralya Günü, 26 Ocak 1788’de hükümlüleri taşıyan 11 İngiliz gemisinin bugünkü Sidney’de bulunan Port Jackson’a varışının yıl dönümü. Ülkede resmi tatil ilan edilen bu gün, ulusal bayram olarak kabul ediliyor.

Pek çok aktivist için 26 Ocak Avustralya Günü, ayrımcılığın ve yerli halkın bir anlaşma olmaksızın topraklarından sürüldüğü bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. Bazıları bu günü “İşgal Günü” olarak adlandırıyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi