Almanya’da Yüksek Mahkeme aşırı sağcı partinin ideolojisinin finansman için uygun olmadığına hükmetti

Almanya'da en yüksek yargı mercii konumundaki Federal Anayasa Mahkemesi, "değerleri ve hedefleri anayasaya aykırı olduğu ve ülke demokrasisini yok etmeyi amaçladığı" gerekçesiyle küçük bir aşırı sağcı partinin gelecek altı yıl boyunca devlet yardımı alamaması yönünde karar verdi.

Alman Federal Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Yargıç Doris Koenig, Die Heimat Partisi’ne yönelik finansman yasağı kararının, “partinin siyasi konseptinin anayasada tanımlanan insan onuru güvencesiyle bağdaşmadığı” gerekçesiyle oybirliğiyle alındığını duyurdu.

Mahkemenin kararında, eski adıyla Almanya Ulusal Demokratik Partisi (NPD) olan Die Heimat’ın “özgür demokratik temel düzeni hiçe saymaya devam ettiği ve hedefleri ile üyelerinin ve destekçilerinin tutumlarına göre bu (mevcut) düzeni ortadan kaldırmayı amaçladığı” ifadeleri yer aldı.

Mahkeme Başkan Yardımcısı Yargıç Doris Koenig, oybirliğiyle alınan kararı, “partinin siyasi konseptinin Almanya Anayasası’nda tanımlanan insan onuru güvencesiyle bağdaşmadığı” cümlesiyle duyurdu.

Yargıç, Die Heimat’ın etnik bir Alman kimliği kavramına ve ülkenin “ulusal topluluğunun” kökene dayalı olduğu fikrine bağlı kaldığını dile getirdi.

Koenig, “Etnik olarak tanımlanmış bir topluluğun yayılması, yabancıların, göçmenlerin ve azınlıkların göz ardı edilmesine yol açar ve bu da insan onurunu ve temel hukuki eşitlik ilkesini ihlal eder.” şeklinde konuştu.

Parti, Berlin hükümetinin yanı sıra Meclis’in alt ve üst kanatları tarafından mahkemeye verilmişti.

Taraflar, Die Heimat’ın Müslüman ve Yahudi karşıtı ideolojiye sahip ırkçı bir örgüt olduğunu kanıtladığını belirterek mahkemeye deliller sunmuş, keza transseksüelleri de reddettiğine işaret etmişlerdi.

“BU KARAR BİZİ OYUN DIŞI BIRAKMAYACAK”
Die Heimat’ın yasaklanmasına yönelik daha önceki iki girişimin başarısızlıkla sonuçlanması sonrası hükümet, bir siyasi partinin devlet fonlarından mahrum bırakılması imkanını yarattı.

Devlet ajansı DPA’nın haberine göre Die Heimat Partisi Genel Başkanı Frank Franz, kararı ciddiye almadıklarına işaret ederek, “Evet, bizim için hoş değil, ama bu kararın bizi oyundan atacağını ya da durduracağını düşünenler çok yanılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“DEVLETİMİZ ANAYASA DÜŞMANLARINI FİNANSE ETMEYECEK”
Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin kararını memnuniyetle karşılayarak “Bu karar, demokratik devletimizin anayasa düşmanlarını finanse etmeyeceği yönünde açık bir işaret gönderiyor” dedi.

Ayrıca Faeser, “Demokrasimizi yıpratmak ve yok etmek isteyen güçler, bunu yapmak için devletten tek bir kuruş bile finansman almamalı. Gelecekteki davalar için anayasal engeller yüksek kalsa bile, artık demokrasimizi korumak için başka bir araca sahibiz.” diye konuştu.

DIE HEIMAT NE KADAR ÖDENEK ALDI?
Almanya’da siyasi partiler genel olarak eyalet, ulusal ve Avrupa Parlamentosu’ndaki temsiliyetlerine göre mali destek alıyor.

Die Heimat, 2021’den bu yana devlet desteği almadı. DPA’ya göre, ülkenin doğusundaki Mecklenburg-Batı Pomeranya eyaletindeki seçimlerde yüzde 3,02 oy aldığı 2016 yılında yaklaşık 370 bin euro ödenek aldı.

SON KAMUOYU YOKLAMALARINA GÖRE AFD YÜKSELİŞTE
Bir diğer aşırı sağcı parti olan Almanya için Alternatif (AfD) ise son kamuoyu yoklamalarına göre yükselişte.

Son anketler ise AfD’yi, 2021’deki son federal seçimlerde kazandığı yüzde 10,3’lük oy oranının çok üzerinde, yaklaşık yüzde 23’lük bir destekle ülke genelinde ikinci sıraya koyuyor.

Hatta Doğu Almanya’daki kaleleri Brandenburg, Saksonya ve Thüringen’de anketler, AfD’yi sonbaharda yapılacak seçimler öncesinde en popüler parti olarak gösteriyor.

Önde gelen Alman siyasetçiler AfD’nin yasaklanması veya mali destekten mahrum bırakılması gibi olasılıkları tartışsa da henüz bu yönde ciddi bir girişimde bulunulmuş değil.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi