Kuzeyde üretilen hellimin, 2024’te güney üzerinden dünya pazarına açılması hedefleniyor

Avrupa Komisyonu Genel Müdür Direktör Yardımcısı ve Kıbrıs Çözüm Destek Birimi Başkanı Kjartan Björnsson, 2022 yılında karşılıklı geçişlerin 5 milyon 800 bin olduğunu, Yeşil Hat Tüzüğü’nden yapılan ticaretin ise rekor bir artışla 14 milyon 600 bin Euro’ya ulaştığını söyledi.

Alithia ve diğer gazeteler, Avrupa Komisyonu Genel Müdür Direktör Yardımcısı ve Kıbrıs Çözüm Destek Birimi Başkanı Kjartan Björnsson’un Brüksel’de Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gazetecilerle bir araya geldiğini, toplantı sırasında yaptığı açıklamada, kuzeyde üretilen hellimin 2024 yılı içerisinde güney üzerinden ihracatına başlanmasını hedeflediklerini söylediğini yazdılar.

Habere göre Björnsson, Komisyon’un hedefinin, Kıbrıslı Türkler tarafından Menşe İsmi Korumalı Ürün (MİK) patentine uygun olarak üretilen hellimlerin Yeşil Hat tüzüğü çerçevesinde güney üzerinden ihraç edilmesine 2024 yılının haziran ayına kadar başlanması olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk toplumunun AB’ın sağlık kriterlerini başarılı bir şekilde benimsemesini ve bunun Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerine katkıda bulunmasını umut ettiğini vurgulayan Björnsson, karşılıklı geçişler ve ticaretin artmasının yanı sıra, hellimin de özellikle bir umut mesajı olacağını vurguladı.

Björnsson, Kıbrıs Türk toplumunun, AB kriterlerini benimseme yetisi ve isteği olduğunu ve iki tarafın gazetecileri arasında iş birliğinin AB programları aracılığıyla arttırılmasının iyi bir fikir olduğunu vurgulayarak, yakın tarihte mütercim tercümanlar arasında yapılan iki toplumlu girişimin, siyasetin dışındaki teknik ve mesleki iş birliğinin iyi bir örneği olduğunu ifade etti.

Gazete, Björnsson’un konuşmasında, Komisyon’un Kıbrıslı Türklere yönelik destek programlarına ve güven yaratıcı önlemlere yaptığı katkılara geniş şekilde değindiğini belirtirken karşılıklı geçişler ile ticaret rakamlarını da dile getirdiğini yazdı.

Björnsson, 2022 yılında karşılıklı geçişlerin 5 milyon 800 bin olduğunu, aynı yıl Yeşil Hat Tüzüğü’nden yapılan ticaretin ise rekor bir artışla 14 milyon 600 bin Euro’ya ulaştığını söyledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi