Kudret Özersay, Kıb-Tek’in 20 milyon dolar zarara uğratılması meselesiyle ilgili mali poliste ifade verdi

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, "Bu hesabı elektrik zamlarıyla halk değil, sorumlular ödemeli. Gerek İyi İdare Yasası gerekse Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası uygulanırsa, bu zararı yaratanlar hesap verecek" dedi.

Bugün Kıbrıs

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Elektrik Kurumu’nun 20 milyon dolar zarara uğratılması konusunda bu sabah mali polisin daveti üzerine mali poliste ifade verdiklerini açıklayarak bu zararı yaratanların esas sorumlularının bu hesabı ödemesi gerektiğini, elektrik zamlarıyla bu hesabın halka ödettirilemeyeceğini vurguladı. HP lideri Özersay’ın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama aşağıdaki gibidir;

“BU HESABI ELEKTRİK ZAMLARIYLA HALK DEĞİL ONLAR ÖDEMELİDİR!
Bu sabah Mali Polisin talebi üzerine Kıb-Tek’in 20 milyon Dolar zarara uğratılması konusunda Mali Polise giderek ifade verdik. Soruşturma fiilen başlamış durumdadır. İfademizde sadece mahkeme önünde Kıb-Tek yetkililerinin kendilerinin dile getirip kabul ettikleri 20 milyon Dolar zararın sorumlularının değil, son yıllarda hukuka aykırı ihalesiz alımlarla kuruma verilen zararı da geçmişte Sayıştay’a Halkın Partisi olarak yaptığımız başvurular temelinde şikayetimizde izah ettik.

Özetle bu iş 20 milyon Dolar ile sınırlı değildir, uzun süredir çok daha büyük boyutlarda Elektrik Kurumu HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE zarara uğratılmıştır. Az önce yapılan ELEKTRİK ZAMMI da dahil halk olarak bize ödetilmek istenen bu faturalarda kurumun uğratıldığı zararın da bir payı vardır. Bunun sorumluları hesap vermeli, bu hesabı Halk değil onlar ödemelidir. Gerek İyi İdare Yasası gerekse Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası uygulanır, ciddi bir tahkikat yürütülürse bu zararı yaratanlar, sorumlular ödemek zorunda kalacaktır. Biz takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi