Özuslu’dan Üstel’e: “Araştırma Komitesi Önergesi reddedilirken verilen söz nerede?”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Sami Özuslu, Türkiye'ye alınmayan Kıbrıslı Türklerle ilgili Araştırma Komitesi kurulmasını içeren önergeyi, 'ben size bilgi veririm' deyip reddeden Ünal Üstel'den yanıt beklediğini vurguladı.

Bugün Kıbrıs

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Sami Özuslu dün Meclis oturumunda yaptığı konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’ne girişleri engellenen Kıbrıslı Türklerle ilgili Başbakanlıktaki Ünal Üstel’in ‘araştırıp bilgi vereceğim’ sözünü hatırlattı. Özuslu, Turgut Afşaroğlu’nun, Türkiye Cumhuriyeti’ne girişinde bir sorun olup olmadığı konusunda bilgi talep eden mektubunu okuyarak, Afşaroğlu’nun, sağlık açısından tetkik için Türkiye’ye gitmek istediğini dile getirdi. CTP’nin daha önce bu konuyla ilgili Meclis araştırma komitesi için önerge sunduğunu hatırlatan Özuslu, “Ünal Bey bizim getirdiğimizi önergeyi reddederken söz vermişti, ‘ben bu konuyu araştırıp bilgi vereceğim’ diye. Hani?” sorunu sordu. Afşaroğlu’nun KKTC Meclis’in kurucularından olduğunu vurgulayan Özuslu, sadece bir kişinin değil birçok Kıbrıslı Türk’ün aynı sorunu yaşadığına da dikkat çekti.

Bir kişinin sağlığıyla oynamaya kimsenin hakkı olmadığını kaydeden Özuslu, “Yazık değil mi?” diye sorarak, “Bu iş siyasi bir mesele değil, insani bir meseledir” dedi. İnsan hakkı ihlalinde hükümetin sessiz olduğunu belirten Özuslu, “Demokrasi de, insan hakları da size de, bize de lüzum edecek” dedi.

“ALİ KİŞMİR’E AÇILAN DAVA YÜZ KARASI DEMOKRASİ AYIBI”
Basın-Sen Başkanı, Gazeteci Ali Kişmir’in aleyhine açılan davaya değinerek, davanın 28 Aralık’a ertelendiğini ifade eden Özuslu, dava ağır cezaya havale edilirse, ülkede çok uzun yıllar sonra bir gazetecinin hapis cezası istemiyle yargılanmakla kalmayacağını, tutuklu da yargılanabileceğini belirtti. Özuslu, “yüz karası demokrasi ayıbı” olarak nitelediği davanın ortadan kaldırılması için Meclis’i adım atmaya” çağırdı. Savcılığı davayı çekmeye davet eden Özuslu, “komitede ise Askeri Suçlar Ceza Yasası’yla ilgili önerinin görüşülmesi yönündeki engelin kaldırılmasını” istedi.

Meclis’te bir ay önce CTP grubu ve iki bağımsız milletvekili imzasıyla bir yasa önerisi sunduklarını ve bütün partilerin onayıyla buna ivedilik kararı verildiğini hatırlatan Özuslu, önerinin, Askeri Suçlar Ceza Yasası’nın değiştirilmesi olduğunu belirtti. Sami Özuslu, “İvedilik kararında samimi olunmadığı için Hukuk Komitesi’nde bu yasaya sıra gelmediğini” vurguladı.

“ÖZEL RADYO İSTASYONLARININ YAYINLARI BRT MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN DURDURULMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”
1 Ocak 2024 tarihinden itibaren ülkedeki bütün özel radyo istasyonlarının yayınlarının durma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Özuslu, BRT Müdürlüğü’nün, Selvilitepe ve Kantara’daki vericilerin elektrik borçlarını hesapladığını ve bu hesaba göre radyolara geçen haftalarda sözlü olarak borçlarını ödemezlerse kesinti yapılacağının söylendiğini kaydetti.

Yayın kuruluşlarının, yayın yapan araçlarına müdahale etmenin Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade eden Özuslu, “Bu konunun yayıncılık tarihine kara leke sürmeye namzet olduğunu” belirterek, bu konuda hükümeti gerekli adımlar atmaya davet etti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ise yerinden söz alarak, geçmişte yapılan çalışmaları hatırlatarak, bunu BRT Müdürüne ileteceğini söyledi.

22 öğretmenin polisi darp suçundan yargılandığını ifade eden Özuslu, hükümetin “siyasi davalardan” vazgeçmesini istedi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi