Mine Atlı: “Çelik yelek misali öğretmenimizi de değerlerimizi de korumaya devam edeceğiz”

Dava gününün anlam içerdiğine dikkat çeken TDP Genel Başkanı Mine Atlı, öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde mahkemeye çıkacaklarını, bunun masum bir tarih rastlantısı olmadığını söyledi.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mine Atlı, “Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun marifetiyle, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Mahkemeye çıkarılacak olan öğretmenlerin mücadelesine destek vererek öğretmenler ve siyaset üzerinden Kıbrıs Türk toplumunun çağdaş ve laik yapısını bozmaya çalışanlar amaçlarına asla ulaşamayacaklar” dedi.

TDP adına yazılı açıklama yapan Mine Atlı, öğretmen sendikalarının; Türkiye’nin dayatması olan ve öğretmen haklarını ve sendikal mücadeleyi geriletmeyi hedefleyen Öğretmenler Yasası’ndaki değişikliğe direnmek için geçtiğimiz yılın ağustos ayında Eğitim Bakanlığı önünde eylem yaptığını hatırlatarak, bu eylemde polislerin Bakan Nazım Çavuşoğlu’nun talebiyle öğretmenle karşı karşıya getirildiğini ve arbede yaşanmasına sebep olunduğunu belirtti.

Eylemin nedeninin; tasarının görüşüleceği Yüksek İstişare Kurulu’na öğretmen sendikalarının katılımının engellenmesi olduğunu da anımsatan Mine Atlı, o gün yaşananlar sonrası öğretmenden özür dileneceğine birçok öğretmene dava açıldığını kaydetti.

Mine Atlı, “Öğretmenlerimizin gericiliğe ve dayatmalara karşı yapacakları her mücadelenin yanında olduk, olacağız. 24 Kasım’da da öğretmenlerimizin yanında, Mahkemede olacağız. Kıbrıs Türk toplumunun çağdaş ve laik yapısının teminatı olan öğretmenlerimizi yalnız sananlar şunu bilsinler ki; verdikleri tüm zararlara rağmen Kıbrıslıtürklerin laik, demokratik ve çağdaş yapısını ne öğretmen üzerinden ne de siyaseti dizayn ederek değiştiremeyecekler. Çelik yelek misali öğretmenimizi de değerlerimizi de korumaya devam edeceğiz” dedi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi