İsrailli kaynaklar: Rehinelerin serbest bırakılması için anlaşma yakın

İsrail hükümetinin rehineleri serbest bırakması için Hamas ile bir anlaşma imzalamaya yakın olduğu söyleniyor.

İsrail hükümet kaynakları, Hamas tarafından alıkonulan 240’tan fazla kişinin serbest bırakılmasını öngören şartlı anlaşmanın tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Filistinlilerin serbest bırakılması karşılığında 40 çocuk ile yaklaşık 20 kadın ve yaşlının serbest bırakılması bekleniyor.

Rehinelerin aileleri de İsrail hükümetine anlaşmanın yapılması için baskısını sürdürüyor.

Hamas, aralarında geçen ay ailesine iade edilen 85 yaşındaki Yocheved Lifshitz’in de bulunduğu dört rehineyi serbest bıraktı. 83 yaşındaki kocası Oded Lifshitz ise halen rehin tutuluyor.

Hamas tarafından kaçırılanların Gazze Şeridi’ndeki tünellerde tutulduğuna inanılıyor.

ABD VE NETANYAHU HAMAS İLE ANLAŞMA YAPILDIĞI HABERLERİNİ YALANLADI
Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve ABD’li üst düzey yetkililer Washington Post’un Hamas ile kısa süreli bir ateşkes konusunda anlaştığı iddialarını yalanladı.

Washington Post konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde İsrail, ABD ve Hamas’ın beş günlük ateşkes karşılığında Gazze’de rehin tutulan kadın ve çocukların serbest bırakılmasını öngören bir anlaşma taslağı üzerinde uzlaştığını haberleştirmişti.

Bu bilgiyi şimdilik yalanlayan Başbakan Netanyahu iddialarla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu hususu açıklığa kavuşturmak isterim: Şu ana kadar herhangi bir anlaşma yapılmamıştır. Ancak size şu sözü vermek istiyorum: Bir şey olduğunda size haber vereceğiz.”

Aynı yönde bir açıklamada bulunan bir Beyaz Saray sözcüsü de İsrail ve Hamas’ın geçici ateşkes konusunda henüz bir anlaşmaya varmadığını, ancak ABD’nin anlaşma için çalışmaya devam ettiğini vurguladı.

Euronews’e konuşan İsrail hükümet kaynakları da Beyaz Saray’ın Gazze Şeridi’nde yaşanan insani felaketi hafifletmesi ve hastanelerin çalışabilmesi için kuşatma altındaki bölgeye daha fazla yakıt girmesine izin vermesi için İsrail’e baskıyı artırdığını söyledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi