Bengihan: “Meteoroloji Dairesi Müdürünün görevden alınması kabul edilemez”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, üst kademe yöneticilerinin atanmasını düzenleyen yasanın değiştirilmesi çağrısında bulunarak, kamu hizmetlerinin liyakat temelinde sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, UBP-DP-YDP Hükümeti’nin kamu yararını, verimliliği gözetmeyen, liyakatı ve adaleti hiçe sayan bir yönetim anlayışının etkisiyle her gün yeni bir skandala imza attığını belirtti.

Açıklamasında, kamu kurumlarının aile şirketi gibi yönetilmeye çalışıldığını ve bakanların kurumsal hafızayı korumak yerine yandaş atamalar ile kamu kaynaklarını pervasızca kullandığını ifade eden Bengihan, Meteoroloji Dairesi Müdürünün görevden alınmasının UBP-DP-YDP Hükümetinin yönetim anlayışını ortaya koyan somut bir örnek olduğunu belirtti.

Bengihan, Ercan Havalimanı’nın yeni pistinin açılması sürecinde güvenli iniş-kalkış için yeterli olmayan mobil meteoroloji istasyonlarına dikkat çekerek, Müdürün bu konuda yaptığı açıklamanın ardından görevden alındığını ve bu durumu kabul edilemez bulduklarını ifade etti.

Bengihan’ın açıklaması şöyle:

“UBP-DP-YDP Hükümetinin, kamu yararını, verimliliği gözetmeyen, liyakatı, adaleti hiçe sayan yönetim anlayışı nedeniyle her gün yeni bir oldu-bitti vakası ile karşılaşıyoruz.

Kamu kurumlarını aile şirketi gibi yönetme hevesindeki bakanlar, kurumsal hafızayı korumak yerine, yandaş atamaları ile kamu kaynaklarını pervasızca kullanmaktadırlar. Meteoroloji Dairesi Müdürünün görevden alınması UBP-DP-YDP Hükümetinin yönetim anlayışını ortaya koyan somut örneklerden biridir.

Ercan Havalimanının yeni pistinin açılması aşamasında piste kurulan mobil meteoroloji istasyonlarının güvenli iniş-kalkış için yeterli olmadığı, insan hayatını riske atacak önemli eksiklikler olduğu yönünde açıklama yaparak, eksiklikler tamamlanmadan yeni pistin açılmasına karşı çıkan Müdürün, kuraklık tahminini açıklaması bahane edilerek görevden alınması asla kabul edilemez.

Meteoroloji Dairesinin Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları Yasasının kuruluş amacını açıklayan 3. Maddesinde “Devlet ve bölge sınırları içinde gerçekleşen ve gerçekleşecek olan atmosferik ve diğer fiziki, dinamik olayları, afetleri ve meteoroloji ile ilgili elemanları gözlemlemek ve tahmin etmek” ibaresi açıkça yazarken; Sn. Erhan Arıklı, mizah konusu olacak şekilde kış mevsiminin kurak geçeceği tahmininde bulunduğu gerekçesiyle Daire Müdürünü görevden aldığını açıklamıştır. Görevden alma gerekçesi yanında, Meteoroloji alanında hiçbir eğitimi olmayan, daire dışından birilerinin müdür olarak atanması girişimi de asla kabul edilemez.

Kamu kurumlarının görevlerini layıkı ile yerine getirebilmeleri için liyakat ve kurumsal hafıza olmazsa olmazlardır. Üçlü kararname sistemi, kendi siyasi ikballerini önde tutan ve önceliği kamu yararı değil, yandaş memnuniyeti olan yöneticiler eliyle yozlaşmış, kamu kurumları işlevsiz hale getirilmiştir.

Kamuda verimliliği sağlamak, halkımıza hak ettiği kaliteli kamusal hizmetleri sunabilmek için öncelikle Üst kademe yöneticilerinin atanmasını düzenleyen 53/1977 sayılı yasa derhal ele alınıp özellikle Daire Müdürlükleri üçlü kararname sisteminin dışına çıkarılmalıdır. Daire Müdürlerinin atamaları Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılacak sınavlarla liyakata dayalı olmalıdır.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi