Kudret Özersay, Azerbaycan’da konferans verdi

Özersay, uluslararası hukuk, toprak bütünlüğü, transit geçiş hakları ve enerji kaynaklarının etkili yönetimi gibi konuların üzerinde durdu.

Bugün Kıbrıs

Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde gerçekleşen iki ayrı toplantıda, Halkın Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Kudret Özersay, önemli konular hakkında konuşmalar yaptı. İlk toplantıda, diplomatlar, büyükelçiler ve akademisyenlerle bir araya gelen Özersay, Azerbaycan’ın Zengezur Koridoru üzerinde uluslararası hukuk bağlamındaki haklarını, dünyanın diğer bölgelerindeki toprak bütünlüğü ve transit geçiş haklarıyla karşılaştırmalı olarak incelenmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, 2020 ateşkes antlaşması çerçevesinde Ermenistan’ın yükümlülüklerinin gözden geçirilmesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletleri Teşkilatı’ndaki gözlemci üyeliğinin uluslararası hukuk açısından ne anlama geldiği üzerinde durdu.

Özersay, ikinci toplantıda ise Hazar Üniversitesi’nde “Yeni Küresel Gelişmeler Işığında Azerbaycan ve KKTC’nin Kader Ortaklığı” başlıklı bir konferans vereceğini duyurdu. Bu konferansta, Güney Kafkasya bölgesinin enerji kaynaklarının dünya piyasalarına aktarılması ve yeni ticaret koridorları gibi çeşitli nedenlerle giderek artan önemine değindi. Özersay, bu dönemin sadece tehditlerin değil aynı zamanda fırsatların da arttığı bir dönem olduğunu belirtti ve küresel güç dengelerinin hızla değiştiği bir ortamda hareket halinde olmanın önemine vurgu yaptı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi