İsrail medyası, Savaş Kabinesi’nden aktardı: “Gazze Şeridi’ne kara harekâtından kaçış yok”

İsrail Savaş Kabinesi'nin, ABD Başkanı Joe Biden'a, "Gazze Şeridi'ne kara harekâtından kaçışın olmadığını" bildirdiği belirtildi.

İsrail Kanal 12 televizyonunda, Biden’ın katıldığı İsrail Savaş Kabinesi toplantısına ilişkin yeni ayrıntılar yayımlandı.

AA’nın aktardığına göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun da bulunduğu toplantıda, Biden’a Gazze’ye kara harekatı yapmaktan başka çarenin olmadığının iletildiği aktarıldı.

İsrail’in Gazze’deki Hamas’a ezici bir zafer elde etmemesi durumunda Tel Aviv’in Orta Doğu’daki konumunun zarar göreceği aktarılan Biden’ın ise Kabine’ye, “ABD’nin Gazze’de İsrail’in herhangi bir kara harekatına destek olacağı” sözünü verdiği vurgulandı.

Savaş Kabinesi üyelerinin Biden’a “mutlak zafer dışında” Tel Aviv’in bölgedeki stratejik önemini kaybetmesinin yanı sıra Hamas’ın sürpriz saldırısı öncesinde çok tartışılan; “Suudi Arabistan ile normalleşme” konusunda stratejik hamleler yapma yetisini de yitireceği ifade edildi.

Toplantıya İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer, Ultra Ortodoks Yahudi Şas Partisi lideri Arya Deri, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz katıldı.

Netanyahu ve muhalefetteki Benny Gantz, abluka altındaki Gazze çevresinde 7 Ekim’de başlayan saldırılardan 4 gün sonra “Acil Durum Hükümeti” ve buna bağlı daraltılmış bir Savaş Kabinesi kurulması için anlaşmıştı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi