İspanyol Bakan Belarra: “İsrail ile diplomatik ilişkiler askıya alınmalı”

İspanya Sosyal Haklar Bakanı görevini vekâleten yürüten Ione Belarra, hükümete, Filistin halkına yönelik saldırılar nedeniyle İsrail ile diplomatik ilişkilerin askıya alınması çağrısı yaptı.

Belarra, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün (hükümetteki) ortağımız Sosyalist İşçi Partisi’nden (PSOE) İsrail tarafından Filistin halkına karşı yürütülen bu planlı soykırıma karşı mücadelede daha ciddi davranmamızı istedim. Bunun için de İsrail devletiyle diplomatik ilişkilerimizi acilen askıya almamız gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Belarra, bu saldırıların siyasi sorumlularına karşı örnek teşkil edecek ekonomik yaptırımların uygulanması için Avrupa düzeyinde bir görüşme yapılması gerektiğini ifade etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle Rusya’ya çok sayıda yaptırım uygulandığını hatırlatan Belarra, “Bence bunları İsrail’e, Netanyahu’ya, onun Savunma Bakanı’na ve Filistinlilere toplu bir ceza uygulamaya karar veren diğer siyasi sorumlulara karşı uygulamakta çok geç kalıyoruz” diye konuştu.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi