DENETİM RAPORLARINI AÇIKLAYIN!

Gazetemizin ‘Çocuk yurtları skandalı’ haberleri Meclis gündemine taşındı. Eğitim Bakanı ‘denetliyoruz’ dedi ama ortada buna dair pek bir ipucu yok.

Bugün Kıbrıs

ÇAVUŞOĞLU: İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ
Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, CTP milletvekili Ürün Solyalı’nın sorusunu yanıtladı. Çavuşoğlu, “Bugün de basına yansıyan bazı adresler ve fotoğraflar vardı. Bu yerlerde bu sabah da dahil ikinci kez, üçüncü kez denetim yapmaktayız. Gerekli tedbirleri ve uyarıları yapmaktayız. Bu konuyu gündemden düşüreceğiz. İşimizin başındayız” dedi.

KTÖS: DENETİM RAPORLARI YOK
Gazetemize konuşan KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş ise Eğitim Bakanlığı’nın yatılı Kuran kurslarını, camilerde veya tarikat yurtlarında verilen dini bilgiler kurslarının denetim ve gözetimini yapabildiğine dair ortada bir işaret veya rapor bulunmadığını belirterek, Anayasa’nın 23. ve 59. maddelerinde Bakanlığa verilen anayasal görevin yerine getirildiğini kabul etmenin mümkün olmadığını kaydetti.

DERYA: CESARET EDİP POLİS GÖNDER
CTP milletvekili Doğuş Derya da konuşmasında konuya değinerek, “Nazım Bey ‘arkadaşlarımızı gönderdik’ diyor, yasalara aykırı bir faaliyet varsa cesaret edip polisi göndereceksin oraya. Mağusa’da, İskele’de Alsancak’ta, Girne ve Lefke’de faaliyet gösterecekler! Arkalarında kim var bunların da korkarsınız? Kim var! Talimatı verecek olan bakan değil mi?” diye konuştu.

HP: İZİNLERİ VE KAYNAKLARI NEREDEN?
Halkın Partisi (HP) de konuyla ilgili açıklamasında tarikat yapılanmalarını endişe ile takip ettiklerini belirtti. Açıklamada, “Atatürkçü, laik ve demokratik ilkelere sahip Kıbrıs Türk halkının yapısına ve dokusuna ters bu tür yapılanmaların nereden izin aldığı, kaynaklarını nerden sağladığı ve denetime tabi olup olmadıkları noktasında yetkililerin açıklama yapması zorunludur” denildi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi