Özersay: “Pile’deki ucuz kahramanlık pahalıya mal oldu!”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Pile'de varılan uzlaşmada yıllardır savunulan pek çok tezden geri adım atıldığı görüntüsü bulunduğuna dikkat çekti.

Bugün Kıbrıs

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay Pile’de yaşanan tartışmalar ertesinde varılan uzlaşma konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Özersay yıllardır savunulan pek çok tezden geri adım atıldığı görüntüsü bulunduğuna dikkat çekerek “Ucuz kahramanlık pahalıya mal oldu” dedi.

Özersay Acıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Pile’de varılan uzlaşma geçmişte savunulan pek çok önemli tezden geri adım atılarak elde edilmişe benziyor. Tartışmalı bölge kabul edilen yerlerde BM yetkisini ve hakimiyetini kabul etmekten, Pile’nin üst başında hakim konumda bulunan askeri takımımızla bağlantımızın koparılmasına, uzun vadede yeni mülkiyet ve yetki tartışmalarının yaşanacağı nur topu gibi yeni bir karma yerleşim yeri yaratılmasına ve 1960lı yıllarda olduğu gibi BM devriyesinin geri gelmesine varıncaya kadar garip bir takım düzenlemeler. BM Barış Gücünün misyonunu sona erdirmekten bahsedenlerin önce Taksim sahasında şimdi de Pile civarındaki egemenliği tartışmalı bölgelerde yetkiyi BM’ye devretmeyi kabul ettikleri bir döneme girdik. Özetle dozerlerle başlatılan UCUZ KAHRAMANLIK günün sonunda PAHALIYA MAL OLDU.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi