Hristodulidis’ten İsrail-Filistin açıklaması: “Kritik bir yol ayrımındayız”

Kıbrıslı Rum lider Nikos Hristodulidis, İsrail-Filistin savaşı nedeniyle yoğun diplomasi trafiği yaşıyor. Öte yandan Rum lider Kıbrıs'a daha fazla göçmen kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Bugün Kıbrıs

Avrupa Konseyi’nin öğleden sonraki olağanüstü toplantısı sırasında, bölge liderlerinden gelen özel mesajlar Kıbrıslı Rum lider Nikos Hristodulidis tarafından Avrupalı ortaklara iletilecek.

Dijital Gündem Kıbrıs Konferansı oturum aralarında RİK’e konuşan Hristodulidis, bugün erken saatlerde Mısır Cumhurbaşkanı ile ilginç ve uzun bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi. Kıbrıslı Rum lider endişe yaratan şeyin krizin daha geniş bölgeye yayılma ihtimali olduğunu kaydetti.

Sisi’nin kendisinden Avrupalı liderlere bazı mesajlar iletmesini istediğini, aynı zamanda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun mesajlarını da Mısır cumhurbaşkanına ilettiğini belirtti.

Hristodulidis, Ürdün Kralı ile yeniden görüşeceğini de belirterek, “Genel olarak kritik bir yol ayrımındayız, özel olarak bir yandan bu krizle nasıl baş edebiliriz, diğer yandan krizin daha geniş bölgeye yayılmasını ki bu hepimiz için çok kötü olur, nasıl önleyebiliriz diye çalışıyoruz” dedi.

Şu anda Avrupa Birliği’nin krizi hafifletme çabalarında öncü bir rol oynamadığını söyleyen Hristodulidis geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu yetkililerinden çelişkili raporlar geldiğini belirtti. Rum lider Avrupa Birliği’nin jeopolitik bir rol oynamak istiyorsa çok dikkatli hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tüm komşu ülkelerle mükemmel ilişkiler sürdürdüğünü ve her zaman ülkenin imkanları çerçevesinde elinden gelen her şeyi yapacağını vurguladı.

Bölgedeki nüfus tahliyesinde Kıbrıs’ın kullanılması yönünde 26 ülkeden talep geldiğini söyledi.

Hatta bu nedenle Hestia projesinin bütünüyle Kıbrıs limanlarının yanı sıra Baf ve Larnaka’daki havalimanlarında da geliştirildiğini belirtti.

Öte yandan Kıbrıslı Rum lider, Kıbrıs’ın daha fazla mülteci akışını kabul edemeyeceğini ve bunun öğleden sonra Avrupa Konseyi’nde vurgulayacağı bir konu olduğunu açıkladı.

Kıbrıs’ta gösteriler yapıldığına değinen Hristodulidis, güvenlikle ilgili her konuda Emniyet Müdürü ile sürekli temas halinde olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ın demokratik bir ülke olduğunu vurguladı ancak nefreti körükleyen olaylar varsa bunların kabul edilmeyeceğini belirtti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi