HP: “Tarikat yapılanmaları konusunu endişe ile takip etmekteyiz”

Halkın Partisi (HP), gazetemizin manşetinde yer alan tarikat yurtlarıyla ilgili yaptığı açıklamada yetkililerden izahat istedi, süreçlerin yakın takipçisi olacağını duyurdu.

Bugün Kıbrıs

Halkın Partisi (HP), gazetemiz Bugün Kıbrıs‘ın gündeme taşıdığı ülkeye yayılmış tarikat yurtları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“BUGÜN KIBRIS internet gazetesinin dün ve bugün gündeme getirdiği, KKTC’nin çeşitli şehirlerinde bulunan ve Türkiye’deki çeşitli tarikatlara ait olduğu ifade edilen yapılanmalarla ilgili konuyu endişeyle takip etmekteyiz.

Atatürkçü, laik ve demokratik ilkelere sahip Kıbrıs Türk halkının yapısına ve dokusuna ters bu tür yapılanmaların nerden izin aldığı, kaynaklarını nerden sağladığı ve denetime tabi olup olmadıkları noktasında yetkililerin açıklama yapması zorunludur.
Eğitim Bakanlığı izni, kontrol ve uhdesinde verilmesi gereken din derslerinin, bu tür yapılanmalar tarafından verilmesi yasalara aykırıdır.

Bu ülkeye Din İşleri Dairesi Başkanı olarak atanan kişinin geçmişte yaptığı açıklamalar ve okullardaki ders kitaplarıyla ilgili tartışmalara bakıldığı zaman Kıbrıs Türk halkının çağdaş ve ilerici düşünce yapısına müdahale olarak değerlendirmekteyiz.
Bu ve buna benzer konularda, ilgili mercilerin gerekli adımları atması gerektiğinin bir kez daha altını çizer, bundan sonraki süreçlerin yakın takipçisi olacağımızı belirtiriz.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi