ABD, İsrail’in savaş kabinesinde: ““Akdeniz’de Amerikan bayrağı dalgalanmasının herkes ne anlama geldiğini biliyor”

İsrail Savunma Bakanı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın katıldığı savaş kabinesi toplantısının ardından, “Akdeniz'de Amerikan bayrağı dalgalanmasının herkes ne anlama geldiğini biliyor. Bu savaş uzun ve bedeli ağır olacak ama kazanacağız" dedi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın katıldığı savaş kabinesi toplantısının ardından beraber yaptığı açıklamada, “Bu savaş uzun ve bedeli ağır olacak ama kazanacağız.” dedi.

Gallant, bu hafta çıktığı bölge turunun ardından ikinci defa Tel Aviv’e gelen Blinken ile gerçekleştirdikleri savaş kabinesi toplantısının ardından beraber açıklama yaptı.

ABD’nin “her zaman iyi bir müttefik olduğunu bildiklerini ancak bugün İsrail ve tüm dünyanın kendi gözleriyle bunu gördüğünü” dile getiren Gallant, Blinken’ın bu hafta ikinci kez geldiğinin, Washington’dan diğer üst düzey isimlerin İsrail’i ziyaret ettiğinin altını çizerek, “Akdeniz’de Amerikan bayrağı dalgalanmasının herkes ne anlama geldiğini biliyor” diye konuştu.

Gazze sınırının iki tarafındaki İsrail vatandaşları ve askerlerine bağlı olduklarını ifade eden Savunma Bakanı, “Bu savaş uzun ve bedeli ağır olacak ama kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

İsrail Savunma Bakanı’nın paylaştığı açıklama ve görüntülerde Blinken’ın ifadeleri yer almadı.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplar ile İsrail’in 7 Ekim’de başlayan son çatışmalarının ardından, 12 Ekim’de İsrail’e gelen Blinken, bölgede yürüttüğü mekik diplomasisinde bu ülkenin ardından Ürdün, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ı ziyaret etmişti.

Blinken, akşam saatlerinde bölge turunun ardından geldiği Tel Aviv’de Başbakan Binyamin Netanyahu ile İsrail savaş kabinesi toplantısına katılmıştı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, eski Savunma Bakanı Benny Gantz, eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ve İsrail’in eski Washington Büyükelçisi Ron Dermer savaş kabinesi üyeleri olarak görüşmede yer aldı.

Ultra Ortodoks Yahudi Şas Partisi lideri Arya Deri de savaş kabinesine üye olmamasına rağmen kabine toplantısına katıldı.

Başbakan Netanyahu ve Blinken’ın gün içinde gerçekleştirdiği ikili görüşmede İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi ve Başbakanlık Askeri Sekreteri General Avi Gil de hazır bulundu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve muhalefetteki Benny Gantz, abluka altındaki Gazze Şeridi çevresinde 7 Ekim’de başlayan saldırılardan 4 gün sonra “acil durum hükümeti” ve bunun altında daraltılmış bir savaş kabinesi kurulması için anlaşmıştı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi