Gazze’de 10. gün: İsrail, Gazze’yi toplu mezara çevirdi

İsrail ordusu, gece boyunca Gazze'yi bombalamayı sürdürdü. Gazze'de morglar doldu, dondurma kamyonları morg olarak kullanılıyor; toplu mezarlar açılıyor.

Gazze’de silahlı milislerin İsrail’e karşı başlattığı “El Aksa Tufanı” operasyonu onuncu güne girdi.

İsrail ordusu gece boyunca Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerini hava saldırılarıyla bombalamaya devam etti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 2 bin 670 kişinin öldüğünü, 9 bin 600 kişinin yaralandığını duyurdu. İsrail basını ise 1300 İsraillinin öldüğü, 3 bin 436 kişinin yaralandığı aktardı.

İsrail’in saldırılarında ayrıca Gazze’de 9, Lübnan’da da 1 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Gazze’de morglar doldu, dondurma kamyonları morg olarak kullanılıyor; toplu mezarlar açılıyor

Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 670’e yükselirken bölgedeki morglarda yer kalmaması nedeniyle fabrikalardan dondurma kamyonları getirildi. Morg ve mezarlıklarda yer kalmayan Gazze Şeridi’nde toplu mezarlar açılıyor.

İsrail – Hamas savaşında Gazze Şeridi’nde hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 2 bin 670’e yükseldi. Bölgedeki morglarda yer kalmadığı için dondurma kamyonları morg olarak kullanılmaya başladı. Filistinliler, ölülerini gömmek için toplu mezarlar açıyor.

Filistin Yönetimi’nin resmi haber ajansı WAFA, Gazze’de toplu mezarlara defin yapıldığını açıkladı. Habere göre; Gazze Şeridi’ndeki mezarlıklarda yer kalmadı. Gazze Şeridi’ndeki hastanelerde yer kalmadığı için fabrikalardan dondurma kamyonları getirildi. Kamyonlar, morg olarak kullanılıyor.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ: GAZZE’DE GİDİLECEK GÜVENLİ YER YOK
Uluslararası Af Örgütü, Gazze’nin kuzeyini terk etmek isteyenlerden oluşan konvoya yönelik “güvenli rota”da gerçekleşen saldırıyla ilişkin, “Bu, Gazze’deki sivillerin gidecek güvenli hiçbir yeri olmadığının bir başka acımasız örneğidir. Gitseler de gitmeseler de öleceklerinden korkuyorlar” açıklaması yaptı.

İSRAİL, LÜBNAN’IN GÜNEYİNİ SİHA VE HELİKOPTERLERLE VURDU
İsrail’in, Lübnan’ın güneyindeki hedefleri silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve helikopterlerle vurduğu bildirildi. Lübnan haber ajansı NNA’ya göre, Keferkila beldesinin batısında yer alan El-Avida Tepesi, İsrail’e ait SİHA ile bombalandı.

Saldırıda can kaybı yaşanmadı. Güneydeki Cebel Balat bölgesi ile “Batı Şeridi” de İsrail helikopterleri tarafından hedef alındı.

ABD’NİN İKİNCİ UÇAK GEMİSİ DOĞU AKDENİZ’E HAREKET EDİYOR
ABD’li yetkililer ABC News’e verdiği demeçte, USS Eisenhower’ın, USS Gerald R Ford uçak gemisi grubuna katılmak üzere Doğu Akdeniz’e hareket edeceğini söyledi:

“Bu duruş artışları, yalnızca ABD’nin İsrail’in savunmasına verdiği desteği ifade etmekle kalmayıp, gerçekte kesin bir gösteri olarak hizmet etmeyi ve İran’a, Lübnan Hizbullah’ına ve İsrail’i istismar etmeyi düşünebilecek bölgedeki diğer tüm vekillere karşı caydırıcı bir sinyal olarak hizmet etmeyi amaçlıyordu. Mevcut durum çatışmayı tırmandırıyor. Düşmanların iki kez düşünmesi gerekiyor.”

İSRAİL ORDUSU: GAZZE’DE 600 BİN FİLİSTİNLİ KUZEYDEN GÜNEYE GEÇTİ
İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Hamas’la yaşanan savaş sebebiyle Gazze’de 600 bin Filistinlinin kentin güneyine geçtiğini bildirdi.

Times of Israel’in haberine göre Hagari, Hamas’ın engelleme çabalarına rağmen 600 bin Filistinlinin Gazze’den güneye tahliye edildiğini kaydetti.

İSRAİL, KOLOMBİYA’NIN TEL AVİV BÜYÜKELÇİSİ’Nİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA ÇAĞIRDI
Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro’nun, Gazze’ye yönelik saldırılarla ilgili yaptığı açıklama nedeniyle, Kolombiya’nın Tel Aviv Büyükelçisi Margarita Menjarez’i Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, İsrail-Hamas savaşına dair açıklamalarının ardından İsrail’in Kolombiya’ya güvenlik malzemeleri ihracatını durdurma kararını, “İsrail ile dış ilişkileri askıya almamız gerekiyorsa alırız” diyerek karşıladı. Kararını duyuran Petro, İsrail Ordusu ve hükümeti için de, “Soykırımı desteklemiyoruz. Auschwitz ve Gazze’deki kıyım için ağlayacaklar” ifadelerini kullandı.

BİDEN: İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGAL ETMESİ BÜYÜK HATA OLUR
ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Gazze’yi işgal etmesinin büyük hata olacağını belirtti. Biden, CBS News kanalının “60 Minutes” programına konuk oldu. İsrail’in Gazze’de “savaş kurallarına” uyacağına inandığını vurgulayan Biden, böylelikle masum Gazze halkının gıda, su ve ilaçlara erişimi olacağını dile getirdi.

AA’da yer alan habere göre Biden, “Şu noktada İsrail’in Gazze’yi işgalini destekler misiniz?” sorusuna, “Bunun büyük bir hata olacağını düşünüyorum. Bana göre, Gazze’de olanlar aşırılıkçı Hamas’la ilgili. Tüm Filistin halkını temsil etmiyor. İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi hata olur. Ama girip Hizbullah ve Hamas gibi aşırılıkçıları yok etmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Hamas’ın tamamen yok edilmesi gerektiğini ancak Filistin yönetimi ve devleti için bir yol olması gerektiğini belirten Biden, “Bu yol, iki devletli çözümdür ve on yıllardır ABD’nin politikası haline gelmiştir. İsrail’in yanında 5 milyon Filistinliye bağımsız bir devlet oluşturacaktır.” diye konuştu.

İSRAİL ORDUSU, GECE BOYUNCA GAZZE’Yİ BOMBALAMAYI SÜRDÜRDÜ
İsrail ordusunun, gece boyunca Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerini hava saldırılarıyla bombalamaya devam ettiği bildirildi.

Gazze’deki görgü tanıklarının ifadelerine göre, bombardımana maruz kalan bölgelere giden acil yardım ve kurtarma ekipleri, Cela Caddesi’nde İsrail uçaklarının hedefi oldu.

İsrail uçakları tarafından saldırıya uğrayan sivil savunma ve acil servis ekiplerinden ölenler ve yaralananlar oldu.

AA muhabirine bilgi veren hastane kaynakları, Gazze’de Han Yunus kentinin Kızan bölgesinde İsrail bombardımanına maruz kalan bir kadının hayatını kaybettiğini ve 6 çocuğun yaralandığını aktardı.

Ayrıca, görgü tanıkları, İsrail ordusunun, Gazze’nin doğusunu, Şucaiyye ve Zeytun mahallelerini, kentin kuzeyini yoğun bombardıman altında tuttuğunu söyledi.

BM: HASTANELERİN YAKITI 24 SAAT İÇİNDE TÜKENECEK
Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Gazze Şeridi’nde tüm hastanelerdeki yakıt rezervlerinin sadece 24 saat içinde tükeneceği uyarısında bulundu.

OCHA ofisinden Gazze’deki duruma ilişkin günlük raporda, yedek trafoların durmasının binlerce insanın hayatını tehlikeye atabileceği belirtildi. Birleşmiş Milletler (BM) Filistin İnsani İşler Koordinatörü Lynn Hastings, raporda, Gazze’de benzeri görülmemiş “insanlık dışı” durumun ciddiyeti ve temel tedariklerin tükenmesi konusunda uyardı.

İnsani sebepler için ateşkes çağrısında bulunan Hastings, “Mesele insanlığımızı kaybetmeyle ilişkili. Uluslararası toplum bu durumun devamına izin verirse, bu tanık olduğumuz şey en basit haliyle gayri insanidir” dedi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi