Amerikalı Yahudiler’den Filistin’e destek gösterisi: İsrail devleti Yahudiliği temsil etmiyor

ABD'nin başkenti Washington'da binlerce kişi, Filistin'e destek gösterisi için toplandı.

“Filistin için Amerikalı Müslümanlar” (AMP) adlı sivil toplum kuruluşunun çağrısı üzerine katılımcılar, Beyaz Saray’ın karşısındaki Lafayette Meydanı’nda bir araya geldi.

AMP, gösteri çağrısında, “İsrail Nekbe’den bu yana en büyük yerinden edilmeye yol açıyor” ifadelerini kullanarak, tüm bunların ABD Başkanı Joe Biden’ın tam ve açık desteğiyle gerçekleştiğini belirtti.

Binlerce katılımcı, yoğun yağmura rağmen ellerinde Filistin bayraklarıyla alana geldi.

Katılımcılar “Özgür Filistin”, “Çok yaşa Filistin”, “Hemen ateşkes”, “İşgale son” sloganları atarken, “ABD’ye ödediğiniz vergiler İsrail’in savaşını fonluyor”, “Filistin’e destek, insanlığa destektir”, “İşgal direnişi meşru kılar” yazılı pankartlar açtı.

Destek gösterisine küçük çocuklarıyla beraber katılan Ortodoks Yahudiler de “İsrail devleti Yahudiliği temsil etmiyor” ve “Yahudiler, İsrail’i ve mezalimini kınıyor”, “İsrail yangını başlattı” pankartları açtı.

Gösteride konuşma yapan bir Amerikalı Yahudi, “Siyonizmin ötesinde bir Yahudilik var. Filistin özgür olacaktır” diyerek, tüm Amerikalı Yahudilere Gazze’de şiddetin durdurulması için harekete geçme çağrısında bulundu.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi