İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail’in Gazze ve Lübnan’da beyaz fosfor kullandığını bildirdi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) İsrail'in, Gazze ve Lübnan'daki askeri operasyonlarında yasaklı bombalar kullandığını duyurdu.

HRW’nin X hesabından yapılan açıklamada, “İsrail, Gazze ve Lübnan’daki askeri operasyonlarında beyaz fosfor kullanarak sivilleri ciddi ve uzun süreli yaralanma riskiyle karşı karşıya bıraktı.” ifadesi kullanıldı.

Beyaz fosforun “dayanılmaz yanıklara yol açtığı” ve “evleri ateşe verebildiği” hatırlatılan açıklamada, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde beyaz fosfor kullanımının hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’nın X hesabından yapılan açıklamada de “İşgalci İsrail, Filistinlilere karşı uluslararası yasaklı olan beyaz fosforu kullanıyor” denildi.

AA’da yer alan habere göre, Lübnan Hizbullahı, sınırın güneyindeki Dahayra beldesi karşısında yer alan İsrail askeri mevzisinin füzelerle hedef alındığını duyurmuştu.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre ise füzenin atılmasından kısa süre sonra Dahayra çevresinin topçu atışıyla, Yarin beldesi çevresinin de fosfor bombalarıyla hedef alındığı vurgulanmıştı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi