Hükümettekiler Azerbaycan ziyaretini esnaf odalarından sakladı!

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, işletmelerin neredeyse yüzde 90'ını bünyesinde bulunduran bir topluluğun temsilcilerinin, 200 kişi ile gidilen Azerbaycan ziyaretinden dışlanmasına tepki gösterdi.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), KKTC’nin 200 kişilik bir heyetle Azerbaycan’a ‘çıkartma’ yapmasına ve bu süreçte KTEZO’nun dışlanmasına ilişkin bir basın bildirisi yayımladı. Bildiride, KKTC’nin bu hamlesinin anlamının ve amacının ne olduğu sorgulandı. KTEZO yöneticilerinin ve üyelerinin heyette yer almamasının bilinçli veya bilinçsiz bir dışlama olduğu ifade edildi.

Bildiride ayrıca, bu durumun organizatörler tarafından KTEZO’nun ‘vebalı’ kategorisine alındığını gösterdiği belirtildi. KTEZO’nun iş birliği içinde olduğu ve dayanışma örgütlediği muhataplarından bu konuda herhangi bir bilgi almadıklarına dikkat çekildi.

KTEZO, basın açıklamasında, bu durumun KKTC’nin Azerbaycan’a yaptığı ‘çıkartma’yla ilgili içsel bir inançsızlık olduğu yorumunu yaptı. KTEZO, işletmelerin neredeyse yüzde 90’ını bünyesinde bulunduran ve aldığı sorumluluklarla, üstlendiği riskler ve yaptığı işlerle bilinen bir topluluğun temsilcilerinin dışlanmasının başka bir açıklaması olmadığını belirtti.

Buna rağmen, KTEZO’nun işine devam ettiği ve sorumluluklarını yerine getirdiği vurgulandı. Yine de, bu ‘çıkartma’nın katılımcılarına ve liderlerine ‘hayırlı olsun’ dileklerini ilettiklerini ve kuracakları bağlantı ve işbirliklerinin ülkeye faydalı olmasını umduklarını ifade ettiler.

Son olarak, KTEZO, ‘çıkartma’ için kaynak yaratan ve buna ortak olanların, bu saatten sonra sorunların çözümü için mazeret üretmeye devam etmelerinin bir utanç olacağını belirtti.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“KTEZO YÖNETİCİ ve ÜYELERİ HEYETTE YOK!
KKTC’nin 200 kişi ile “Azerbeycana çıkartma” yaptığını paylaşıma sokulan ve ne anlama geldiği belirsiz 3 millet, tek devlet pankartı ile öğrenmiş olduk. Bu nedir diye hayretler içinde kalırken, ardından basında çıkan haberlerle KTEZO Yönetici ve üyelerinin heyette yer almamasının bilgisini edinerek, bunun onurunu yaşadık.

Belli ki organizatörler tarafından bir tek KTEZO “vebalı” kategorisi içine alındı. Daha da ilginci her gün mesai yaptığımız, iş birliği içinde olduğumuz, dayanışma örgütlediğimiz muhattaplarımız; bu konuyla ilgili herhangi bir bilgiyi “kulağımıza üfleme” nezaketini göstermediler.

Bu gizli ve kapalı kapılar arkasında yapılan organizasyonun tek bir izahı vardır, o da yapılan bu organizasyonla ilgili içten içe duyulan inançsızlıktır… Ancak ne fayda… İşletmelerin neredeyse %90’ını bünyesinde bulunduran, aldığı sorumluluklarla, üstlendiği riskler ve yaptıkları ile bilinen bir topluluğun temsilcilerini bilinçli veya bilinçsiz dışlamaya çalışmanın başka türlü izahı olamaz! Bizler de zaten işimizin başında olmaya, ülkemiz ve toplumumuz için sorumluluklarımızı yerine getirmeye ve yoğun bir şekilde mesai yapmaya devam ediyoruz…

Dolayısı ile bu saatten sonra katılanlara ve başı çekenlere bizim tarafımızdan hayırlı olsun demek düşer(!) Herşey ve ne yaptıkları bir yana, kuracakları bağlantı ve yapacakları işbirliklerinin ülkeye hayırlı olmasını diliyoruz(!)
Bir şey daha söylemek gerekirse;

Sıkıntıların her türlüsü ülkeyi kasıp kavururken, bu “çıkartma” için kaynak yaratanların ve buna ortak olanların, bu saatten sonra sorunların çözümü için mazaret üretmeye devam etmeleri hepimiz adına bir UTANÇ olacaktır!”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi