DSÖ: Gazze’ye tıbbi hizmetlerin sağlanması için bir insani koridora ihtiyacımız var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'ye tıbbi hizmetlerin sağlanabilmesi için bir insani koridora ihtiyaçları olduğunu belirtti.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Fransa’nın Lyon kentinde katıldığı bir programın ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

İsrail – Filistin arasında yaşanan gerilim nedeniyle endişeli olduğunu dile getiren Ghebreyesus, hem İsrail’de hem de Filistin’de hayatlarını ve ailelerini kaybedenler için üzgün olduğunu ifade etti.

Ghebreyesus, yaşanan çatışmalarda desteğe ihtiyacı olanların desteklenmesi, korunmaya ihtiyacı olanların ise korunması gerektiğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile 9 Ekim’de Kahire’de buluştuğunu hatırlatan Ghebreyesus, Sisi’nin Refah Sınır Kapısı aracılığıyla Gazze’deki Filistinlilere tıbbi malzemelerin ulaştırılmasını kabul ettiğini kaydetti.

Ghebreyesus, “Gazze’ye tıbbi hizmetlerin sağlanması için bir insani koridora ihtiyacımız var” dedi.

Gazze’deki sivilleri korumak ve onlara destek sağlamak açısından bu koridorun önemli işlevi olacağına da işaret eden Ghebreyesus, “Onların yiyecek, tıbbi hizmet ve malzemeye ihtiyaçları var” diye konuştu.

DSÖ Sözcüsü Tarik Jasarevic, 10 Ekim’de, kritik tıbbi malzemeleri ulaştırabilmek için Gazze’ye insani koridor açılması çağrısında bulunmuştu.

AA

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi