ABD Dışişleri Bakanı, Filistin lideri Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü

Abbas, Filistin Özerk Yönetimi'nin şiddete karşı durduğunu ve hedeflerine ulaşmak için siyasi eylemlerde bulunacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bugün Ürdün’ün başkenti Amman’da Filistin lideri Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre Abbas, Gazze’deki Filistinlilerin “zorla yerinden edilmesini reddettiğini” söyledi.

1948’de İsrail’in kuruluşu sırasında gerçekleşen savaşta Filistinlilerin kitlesel olarak yerinden edilmesine atıfta bulunarak böyle bir olayın “ikinci bir Nakba” (felaket) olacağını söyleyen Abbas, insani bir felaketi önlemek için abluka altındaki kıyı bölgesinde insani koridorlara derhal izin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Geçen Cumartesi günü Hamas’ın İsrail’e saldırısı ve ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik devam eden hava bombardımanında şimdiye kadar binlerce kişi hayatını kaybetti.

Filistin lideri Abbas, Pazar günü yaptığı açıklamada halkının “yerleşimcilerin ve işgal askerlerinin terörüne karşı kendilerini savunma hakkına sahip” olduğunu söyledi.

Abbas ilerleyen günlerde Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını ise şu ifadelerle kınadı:
“Her iki tarafta sivillerin öldürülmesini ve onlara kötü davranılması ahlaka, dine ve uluslararası hukuka aykırı olduğu için reddediyoruz.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi