Halil Falyalı cinayetinde istenen cezalar belli oldu

Türkiye'de görülen davada savcı, Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez’in iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 12’şar yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş’ın öldürülmesine ilişkin haklarında dava açılan aralarında Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez kardeşlerin de bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davada sona gelindi. Halil Falyalı’nın 8 Şubat 2022’de uğradığı suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Türkiye’de görülen davada savcı, sanıklar hakkında mütalaasını verdi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez’in iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 12’şar yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. Duruşma son savunmalar için 17 Kasım’a ertelendi.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya aralarında Mehmet Faysal Söylemez’in de bulunduğu 4 sanık tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI
Esasa ilişkin görüşünü açıklayan duruşma savcısı, sanıklar Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez’in “Tasarlayarak kasten öldürme” ve “Suç işleme amacıyla örgüt kurma ve yönetme” suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet ile 6’şar yıldan 12’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanıklar Ender Yıldız, Abdurrahim Çelik, Cengiz Şener, Metin Süs’ün ise “Tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” ve “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma” suçlarından 33’er yıldan 46’şar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilen mütalaada, firari sanık Cemil Önal’ın dosyasının ise ayrılmasını istendi.

SÖYLEMEZ’İN AVUKATI HEYETİ REDDETTİ
Sanıklar mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talep etti. Duruşmada söz alan Mehmet Faysal Söylemez’in avukatı Coşkun Atılgan, “Hiçbir delil toplamadan Kıbrıs’tan gelen paçavralarla müvekkilim hakkında karar vereceksiniz. Sizin kararınız belli. Tarafsız değilsiniz. Bağımsız değilsiniz. Mahkemenizin dosyadan çekilmesini talep ediyoruz. Çekilmediğiniz takdirde ayrı heyetinizi reddediyoruz” dedi.

SON SAVUNMALAR İÇİN DURUŞMA ERTELENDİ
Mahkeme heyeti, reddi heyet ve heyetin çekilmesi yönündeki taleplerin reddine hükmetti. Sanıklara mütalaaya karşı savunma yapmak için süre verilmesine hükmeden heyet, duruşmayı erteledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi