Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi: “Eğitim ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları, yurtlarda ihlal ve istismar iddialarını araştırmalı!”

Gazetemizin gündeme getirdiği "Koruma altında olması gereken çocuklar yurtlarda" haberinin ardından Kıbrıs Türk Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi açıklama yaptı. Komite, ne olduğu belirsiz vakıf ve dernekler tarafından kullanılan binalarda ihmal ve istismar vakalarının yaşanmaması için gerekenlerin yapılmasını istedi.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıs Türk Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi, Kıbrıs’taki yurtlarda yaşanan sorunlarla ilgili olarak Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na soruşturma başlatma çağrısı yaptı. Komite, okulların açılmasıyla birlikte eğitimde ve öğrenci yurtlarında çeşitli sorunların ortaya çıktığını bildirdi.

Komite, özellikle Gönyeli’deki Fatih Sultan Mehmet Han yurdunda 18 yaş altı çocukların aileleri olmadan ikamet ettiği veya eğitim gördüğüne ilişkin iddiaları gündeme getirdi. İddiaların basına yansıdığı bu olayda, yurtları denetleme yetkisi olan Sosyal Hizmetler Dairesi’nden herhangi bir açıklama gelmedi.

8/1988 sayılı yasa gereği, Sosyal Hizmetler Dairesi’nin özel kuruluşlar veya hayır kurumları tarafından açılan yurt ve huzurevlerini denetleme yetkisi bulunmaktadır. Ayrıca, Anayasa’nın 59. maddesi uyarınca; eğitim ve öğretim etkinliklerinin devletin gözetim ve denetimi altında yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, bir eğitim binasının Eğitim Bakanlığı, özel bir yurdun ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kontrolü ve denetimi altında olması gerekmektedir.

Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi, bu yılın başından beri Mağusa ve İskele bölgelerinde, daha yakın bir tarihte ise Gönyeli ve Gaziveren’de benzer yurtların kullanıldığına dair bilgiler aldıklarını belirtti. Bu bilgiler, Bakanlıklara ve Mağusa Polis Müdürlüğü’ne ihbar olarak iletilmişti.

Komite, devletin çocukları ihmal ve istismardan koruma sorumluluğunu hatırlatarak, bu tür olayların önlenmesi için gerekenin yapılması çağrısında bulundu. Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre, devletin “çocuğun üstün yararı” ilkesi çerçevesinde çocukları koruması gerekmektedir.

Komite, açıklamasında ne olduğu belirsiz vakıf ve dernekler tarafından kullanılan binalarda ihmal ve istismar vakalarının yaşanmaması için gerekenlerin yapılmasını istedi. Komite ayrıca, devletin ücretsiz ve kolaylıkla erişilebilir etüt merkezleri sağlaması gerektiğini hatırlattı.

Açıklama şöyle:

“Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Göreve

Okulların açılmasıyla birlikte eğitimdeki sorunlar da görünür olmaya başladı. Okul binalarının güvenliği ve tam gün eğitime ilişkin alınan kararlar çerçevesinde yürütülen tartışmalara, son zamanlarda daha derin hak ihlallerine neden olabilecek bir olay daha eklendi.

Hafta başında, Gönyeli’deki Fatih Sultan Mehmet Han isimli yurtta 18 yaş altındaki çocukların aileleri olmadan ikamet ettiği veya eğitim aldığına ilişkin haberler basına yansıdı. Bahse konu meselede yasa gereği yurtları denetleme yetkisi olan Sosyal Hizmetler Dairesi ise hiçbir açıklama yapmadı. 8/1988 sayılı yasaya göre Sosyal Hizmetler Dairesi, özel kuruluşlarca veya hayır kurumlarınca açılacak yurt ve huzurevlerine izin verip onları denetlemekle görevlidir. Ayrıca Anayasa’nın 59. maddesine göre; her türlü öğretim ve eğitim etkinliği Devletin gözetim ve denetimi altında yapılabilir. Bu çerçevede eğitim vermek adına kullanılacak bir binanın Eğitim Bakanlığı, özel bir yurdun ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının kontrolü ve denetimi altında olması gerekir. Ocak ayında KTÖS tarafından, bakanlıklara ve Mağusa Polis Müdürlüğü’ne yapılan ihbarlara göre Mağusa ve İskele bölgelerinde, son zamanlarda ise Gönyeli ve Gaziveren’de benzer evlerin ve yurtların kullanıldığına ilişkin bilgiler alıyoruz.

Anayasa başta olmak üzere yerel yasalar ve mevzuatımıza 1996 yılında dâhil edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi, “çocuğun üstün yararı” ilkesi çerçevesinde ihmal ve istismarı önlemek için devlete sorumluluk ve görevler yüklemektedir. Netice itibariyle K. T. Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi olarak, ne olduğu belirsiz vakıf ve derneklerce kullanılan binalarda ihmal ve istismar vakaları yaşanmadan gereğinin yapılmasını talep eder, ücretsiz ve erişilebilir etüt merkezlerinin devlet tarafından sağlanması gerektiğini hatırlatırız.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi