Putin: “İsrail-Hamas savaşı, ABD’nin Orta Doğu politikasının sonucudur”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cumartesi başlayan İsrail-Hamas savaşı hakkında ilk kez kamu önünde açıklama yaparken, ABD'yi Filistin'in çıkarlarına karşı İsrail yanlısı bir politika izlemekle suçladı.

Salı günü Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüşen Putin, “Bence birçok kişi, bu yaşananların ABD’nin Orta Doğu politikasının başarısızlığının bir ürünü olduğunu söylediğimde bana katılacaktır” dedi.

Putin, “Washington, çatışmayı denetlemeyi tekeline aldı ancak maalesef iki tarafın da kabul edeceği tavizler bulmak için uğraşmadı” diye konuştu.

“ABD, sorunun nasıl çözüleceğine dair ortaya fikirler attı ve iki tarafa da baskı yaptı” diyen Putin, “Hiç birinde Filistin halkının temel çıkarlarını göz önünde bulundurmadılar” ifadesini kullandı.

Putin, konuyla ilgili kamu önünde ilk açıklamasını savaşın 4. gününde yaparken, değerlendirmeleri Rus yetkililerin Batı’yı suçlar tavrını devam ettirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, pazartesi, “En güvenilir çözümün bir Filistin devleti yaratılması” olduğunu söylemişti.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi