Dr. Abdullah Korkmazhan’ın yeni kitabı çıktı: “Vretçalı Hoca, Özker Özgür 1940-2005”

Kitap, Özker Özgür’ün kişisel arşivinden birçok belgeyi, çeşitli dönemlerde tuttuğu günlük notlarının ve fotoğrafların yanı sıra, Mustafa Akıncı, Mustafa Denizer, Münevver Özgür Özersay, Zihni Uysal, ve birçok kişiyle yapılan sözlü tarih çalışmalarını da içeriyor.

Baranga Yayınları’ndan yapılan açıklamada, Dr. Abdullah Korkmazhan’ın yeni kitabı “Vretçalı Hoca, Özker Özgür 1940-2005” Baranga Yayınlarından çıktığı bildirildi.

Kitap, yaşamı boyunca zorlu adalet yolculuğunu kararlı adımlar ile kat eden Vretçalı Özker Özgür’ü, yaşamı anlamlı ve yaşanabilir kılma arayışını, Kıbrıs siyasi yaşamındaki radikal, dönüştürücü etkisini, yaşadığı adaletsizlikleri ve ardında bıraktığı mücadele mirasını okur ve özellikle genç kuşaklar ile buluşturmayı hedefliyor.

Belgeler, günlükler ve tanıklıklar ile kapsamlı bir Özker Özgür portresi sunan kitap, Kıbrıslıtürk toplumundaki üçüncü kuşak sol mücadelenin oluşum sürecini ve kısa tarihini de içeriyor.

Kitapta ayrıca, Özker Özgür’ün kişisel arşivinden birçok belgeyi, çeşitli dönemlerde tuttuğu günlük notlarını, fotoğrafları, Mustafa Akıncı, Mustafa Denizer, Münevver Özgür Özersay, Zihni Uysal, Ergin Abdullah İlktaç, Ali Fegan, Vera Polycarpou, Ahmet Ertaç, Barış Burcu, ve Elsi Hristofyas ile yapılan sözlü tarih çalışmalarını da yer alıyor.

Kitabın temin edilebileceği yerler şu şekilde:

Lefkoşa: Işık Kitabevi, Galeri Kültür Kitabevi, Rüstem Kitabevi, Deniz Plaza şubeleri, Zephyr Cafe, Gustav Cafe.
Mağusa: Buğday Cafe, Deniz Plaza
Girne: Master Roaster Cafe, Deniz Plaza
Güzelyurt: Gülsen Eczanesi, Deniz Plaza
Lefke: Lefke Market, Deniz Plaza
İskele: Mustafa Öztörel, Deniz Plaza

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi