AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell: “İsrail, kendini savunma hakkını uluslararası insani hukuka göre yapmalı”

Borrell, alıkoyulan kişilerin serbest bırakılması ve tüm taraflarca sivillerin korunmasının önemini vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’in kendini savunma hakkının bulunduğunu ancak bunu uluslararası insani hukuka göre yapması gerektiğini söyledi.

AB Konseyinden yapılan açıklamada Umman’ın başkenti Maskat’ta AB-KİK Ortak Konseyi toplantısının 27’ncisinin yapıldığı duyuruldu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, toplantının ardından yaptığı açıklamada, İsrail-Filistin çatışmasının ele alındığını, önceliğin çatışmaları durdurmak ve bölgeye yayılmasını önlemek olduğunda mutabık kalındığını söyledi.

Borrell, alıkoyulan kişilerin serbest bırakılması ve tüm taraflarca sivillerin korunmasının önemini vurgulayarak, toplantı sonunda yayımlanan bildirideki ilgili maddeye atıfta bulundu.

Söz konusu maddede sivillere yönelik her saldırının kınandığını vurgulayan Borrell, halihazırda video konferans yöntemiyle devam eden AB dışişleri bakanları toplantısından İsrail’in yol açtığı sivil kayıpları durdurmakla ilgili karar çıkıp çıkmayacağı sorusunu şöyle yanıtladı:

“İsrail’in kesinlikle kendini savunma hakkı vardır ama bu uluslararası insani hukuka göre yapılmalıdır.”

Borrell toplantıda AB ve KİK’in, tarafların “itidalli davranması” gerektiğinde mutabık kaldığını belirtti.

Tarafları insan haklarına saygı göstermeye davet eden AB’nin Dış İlişkiler ve Güvelik Politikası Yüksek Temsilcisi “Bu Gazze’deki sivil halka su, gıda ve elektrik ablukası uygulanmaması anlamına geliyor” dedi.

Borrell AB’nin Hamas’ı “terör örgütü” olarak kabul ettiğini hatırlatırken, Filistin Yönetimi’nin “farklı” olduğunun altını çizdi; “Bütün Filistinliler terörist değil. Bu yüzden toplu bir cezalandırma haksız olur ve sonuç vermez. Bu hem bizim çıkarlarımıza hem de barışa aykırı olur” dedi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi