Namık Kemal Lisesi öğretmeninden velilere mektup: “Artık yalnızsınız”

Namık Kemal Lisesi Öğretmeni Bilen Kılıç, sosyal medyada yayınladığı mektupta öğretmenlerin üstlenmek zorunda bırakıldığı ağır sorumluluklara dikkat çekerek, eğitimdeki zorlukların ve sorumlulukların sadece öğretmenlere değil, velilere de ait olduğunu vurguladı.

Namık Kemal Lisesi öğretmenlerinden Bilen Kılıç, sosyal medya hesabından velilere dikkat çekici bir mektup yayınladı. Kılıç, eğitimde karşılaştığı zorluklara ve öğretmenlerin üstlenmek zorunda bırakıldığı sorumluluklara değindi.

Kılıç, mektubunda, “Ben artık sadece çocuklarınızın öğretmeniyim. Annesi ya da bekçisi değilim.” dedi. Öğretmen Kılıç, öğrencilerin yanında velilerin de eğitim sürecindeki sorumluluklarına vurgu yaptı ve şunları ekledi: “Eğitimdeki zorlukları ve öğretmenlere yönelik genel suçlamalardan bıktığını” belirterek, “20 yıl boyunca çocuklarınıza sabırla eğitim vermeye çalıştım, çoğu kez siz velilere rağmen” ifadelerini kullandı.

Toplumun öğretmenlere yönelik olumsuz önyargılarına sert tepki gösteren Kılıç, “Yan gelip yatıyoruz, para peşindeyiz” gibi genelleyici eleştirilere maruz kaldıklarını ifade ederek, bu eleştirilerin haksız ve temelsiz olduğuna dikkat çekti. Kılıç, ailelerin evde kendi çocuklarına gösteremediği sabrı, öğretmenlerden beklemelerine de değindi.

Öğretmen Bilen Kılıç, özellikle gençlerin evlerde görgü ve saygı kavramlarından uzak yetiştirildiğini, bu durumun sorumluluğunun sadece öğretmenlere yüklenemeyeceğini belirtti. Kılıç, “Ne ektiyseniz onu biçiyorsunuz. Ancak bu durumun sorumlusu sadece öğretmenler değil” ifadelerini kullandı.

Açık mektubun sonunda, Kılıç, öğretmenlerin, çocuklara eğitim verirken karşılaştığı zorluklara rağmen görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını belirtti. Ancak artık öğrencilerin sorumluluğunun daha çok velilere ait olduğunu sözlerine ekledi.

Kılıç’ın paylaşımı şöyle:

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi