Kıbrıs Barış Konseyi’nden İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalara acil müdahale talebi

Kıbrıs Barış Konseyi, Birleşmiş Milletler'in derhal müdahale etmesi gerektiğini belirterek başkenti Doğu Kudüs olan ve 4 Haziran 1967 sınırlarında bir Filistin devleti kurmanın acil bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıs Barış Konseyi, İsrail ve Gazze Şeridi’nde yaşanan ve her iki taraftan da yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği çatışmaları “derin endişeyle” takip ettiklerini belirtti. Konsey, sivillere yönelik saldırıların “uluslararası hukukun ağır bir şekilde ihlal edilmesi” olduğunu ve bu tür saldırıların çatışmayı bölgesel bir çatışmaya dönüştürme potansiyeli taşıdığını vurguladı.

Konsey, Hamas’ın sivillere yönelik saldırılarını kınarken, bu saldırıların, İsrail destekli yerleşimcilerin işgal altındaki Filistin topraklarında kutsal mekanlara yönelik saldırıları ve pogromların yarattığı kaosun bir sonucu olduğunu belirtti. Bununla birlikte, Konsey, İsrail’in 1968’den bu yana sürdürdüğü işgal ve kolonizasyon politikalarının, binlerce siyasi tutsak, ayrımcı duvarlar ve sürekli şiddet ve aşağılamalarla birlikte, onlarca yıl süren uluslararası hukuk ve insan hakları ihlallerini tırmandırdığını ifade etti.

Kıbrıs Barış Konseyi, Birleşmiş Milletler’in derhal müdahale etmesi gerektiğini ve Filistin topraklarındaki işgale ve yerleşime son verilmesi gerektiğini belirtti. Konsey, başkenti Doğu Kudüs olan ve 4 Haziran 1967 sınırlarında bir Filistin devleti kurmanın acil bir ihtiyaç olduğunu, bu durumun ayrıca Ortadoğu’da istikrar için bir başlangıç olacağını belirtti.

Kıbrıs Barış Konseyi, Filistin ve İsrail halklarına dayanışma ve desteğini ifade ederek, bölge halklarını çatışmanın sonlandırılması ve Filistin sorununun çözümü için barış çağrısında bulunmaya çağırdı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi