BM: Gazze’nin topyekun kuşatılması uluslararası insani hukuka aykırı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İsrail'in Gazze'de uygulayacağını ilan ettiği 'tam kuşatma' ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Türk, yaptığı basın açıklamasında, “Sivilleri hayatta kalmaları için gerekli olan mallardan mahrum bırakarak hayatlarını tehlikeye atan kuşatmaların uygulanması uluslararası insani hukuk tarafından yasaklanmıştır” dedi.

Öte yandan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Laerke, İsrail-Filistin çatışmasının devam ettiğini belirterek Gazze’den İsrail’e roketler fırlatıldığını ve Gazze’ye yönelik İsrail’in hava saldırılarının sürdüğünü söyledi.

İsrail’in Gazze’deki elektrik ve suyu kesmesinin, enerji santralini birkaç günde yakıtsız bırakabileceğini kaydeden Laerke, bu durumun 610 binden fazla kişi için içme suyu kıtlığına neden olabileceğini bildirdi.

Basın toplantısında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Jasarevic de taraflar arasındaki şiddetin son bulması çağrısında bulundu.

Jasarevic, kritik tıbbi malzemeleri insanlara ulaştırabilmek için Gazze’ye insani koridor açılması çağrısında bulundu.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi