BBC ve İsrail’e ‘Twitter’dan müdahale: “Hamas’la IŞİD düşman, Filistinliler de insan”

İngiltere merkezli medya kuruluşu BBC, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İsrail-Filistin savaşında yaşanan ölümleri ayrımcı şekilde aktardı.

İngiltere merkezli medya kuruluşu BBC’nin ayrımcı diline ve İsrail devletinin paylaşımına Twitter (X) okuyucularından makalelerle düzeltme geldi.

BBC’nin paylaşımında “İsrail’in ‘misilleme için’ başlattığı hava saldırılarında 500’den fazla kişinin ‘öldüğü” belirtilirken “Hamas’ın cumartesi başlattığı saldırılarda şu ana kadar 700’den fazla kişinin ‘öldürüldüğü” ifade edildi.

Filistinlilerin “öldüğü”, İsraillilerin “öldürüldüğü” ifadelerine Twitter’ın (X) eklediği “Okuyucular, insanların bilmek isteyebileceğini düşündükleri içerikler ekledi” notta, “Bu yazıdaki dile dikkat edin” uyarısı yapıldı.

Twitter’ın eklediği okuyucu notunda şu ifadeler yer aldı:

“Bu yazıda kullanılan dile dikkat edin.

İsrailliler ‘öldürülür’, Filistinliler ‘ölür’.

Amaç, bazı ölümlerin doğal veya açıklanamaz olduğu, bazılarının ise somut şiddet eylemlerinin sonucu olduğu algısını yaratmaktır.”

Notun altına kaynak olarak da “New York Times: Filistin mücadelesini bozuyor’” başlığına ilişkin “Birinci ve ikinci Filistin intifadalarına ait Amerika haberlerinde Filistin karşıtı önyargılılık üzerine örnek bir çalışma” isimli MIT’den Holly M. Jackson’ın çalışması konuldu.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi