Putin, yeni nesil nükleer silahların test edildiğini duyurdu

Putin "Bence aklı başında ve hafızası yerinde olan hiç kimse Rusya'ya karşı nükleer silah kullanmayı düşünmez." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin ilk kez binlerce mil menzile sahip, nükleer güçle çalışan ve nükleer kapasiteli bir seyir füzesi olan Burevestnik’i başarıyla test ettiğini duyurdu.

Putin, Rusya’nın yeni nesil nükleer silahlarının bir diğer kilit unsuru olan Sarmat kıtalararası balistik füze sistemi üzerindeki çalışmalarını neredeyse tamamladığını söyledi.

Gazeteci ve uzmanların bir araya geldiği yıllık Valdai tartışma Kulübü’nde konuşma yapan Putin, Rusya’nın nükleer silah kullanma gerekçesini genişletmesine gerek olmadığını belirtti.

Putin “Bugün Rus devletini ve varlığını tehdit edecek bir durum söz konusu değildir. Hayır. Bence aklı başında ve hafızası yerinde olan hiç kimse Rusya’ya karşı nükleer silah kullanmayı düşünmez.” dedi.

Putin, böyle bir saldırı tespit edilmesi halinde “O kadar çok sayıda füzemiz – yüzlerce, yüzlerce – havada belirir ki tek bir düşmanın bile hayatta kalma şansı olmaz.” ifadelerini kullandı.

NÜKLEER DENEMELERİ DIŞLAMADI
Putin ayrıca Rusya’nın en son Sovyetler Birliği zamanında gerçekleştirilen nükleer patlama içeren testlere yeniden başlama ihtimalini dışlamayı reddetti.

ABD’nin nükleer denemeleri yasaklayan anlaşmayı onaylamadığını, Rusya’nın ise hem imzaladığını hem de onayladığını belirten Putin, Rus parlamentosunun onayını geri çekmesinin teorik olarak mümkün olduğuna dikkat çekti.

Rusya, şubat ayında Putin, her iki ülkenin de konuşlandırabileceği nükleer silah sayısını sınırlayan New START anlaşmasına katılımını askıya almıştı.

Askeri uzmanlar, Rusya, ABD ya da her ikisinin de nükleer denemelere yeniden başlamasının, iki ülke arasındaki gerilimin son 60 yılda hiç olmadığı kadar yüksek olduğu bir dönemde son derece istikrarsızlaştırıcı olacağı uyarısında bulunuyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi