Güney, Fidan’a yanıt olarak uluslararası hukuk ile deniz hukukuna dikkat çekti

Güney'in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Theodoros Gotsis, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Doğu Akdeniz'deki gazın çıkarılmasıyla ilgili yaptığı öneriye ilişkin resmi bir teklif almadıklarını belirtti.

Lefkoşa, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları konusunda Kıbrıs ile İsrail ve Lübnan arasındaki anlaşmaya benzer bir anlaşma önerisini, uluslararası hukuk ve deniz hukukunun esas alınarak ele alınması gerektiğini belirterek yanıtladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Theodoros Gotsis, Kıbrıs Haber Ajansına (KHA) verdiği demeçte, “Türk tarafından bu tür bir yaklaşımı ilk kez duymuyoruz ve Lefkoşa bu yönde herhangi bir resmî öneri almadı” dedi. Gotsis, Lefkoşa’nın Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölgelerin (MEB) sınırlandırılması konusunda uluslararası hukuk ve deniz hukuku çerçevesinde diyalog kurmayı öneren ilk taraf olduğunu vurguladı.

Gotsis eğer Türkiye’nin önerisi, Kıbrıs’ın egemenlik haklarının Kıbrıs Türk tarafıyla ortaklaşa ele alınmasını içeriyorsa, “Bu, daha önce reddettiğimiz bir yaklaşımdır. Böyle bir yaklaşım, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına zarar verir ve Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabalarına da ters düşer,” şeklinde konuştu.

Gotsis, İsrail ve Lübnan arasındaki durumu Kıbrıs ve Türkiye arasındaki durumla karşılaştırdı. İsrail ve Lübnan arasında resmî diplomatik ilişkiler bulunmasa da her iki ülkenin de birbirinin devlet olarak varlığını tanıdığını ifade etti. Ancak, Kıbrıs ve Türkiye arasındaki durum farklıdır; Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımamakta ve sahte bir devleti desteklemektedir.

Gotsis, Türkiye’nin uluslararası hukuk temelinde karşılıklı kabul edilebilir çözümler için diyaloğa açık olması durumunda, Lefkoşa’nın daha spesifik öneriler üzerine yoğunlaşabileceğini belirtti.

Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin bu konuda somut ve yapıcı adımlar atmaya hazır olup olmadığını görmek istiyor.

KHA

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi