Sivrisinek mücadelesinde kimyasal ilaç alarmı: Sağlık Bakanlığı ve İskele Belediyesi odağında skandal iddialar

Sivrisineklerle mücadelede kullanılan ilaçların seçimi konusunda tartışma patlak verdi. Söz konusu sivrisinekler, birçok virüsü taşıma ve bulaştırma yeteneğine sahip olmaları nedeniyle halk sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Bugün Kıbrıs

YASAK OLAN İLAÇLAR TARTIŞILIYOR
Sağlık Bakanlığı, yıllardır sivrisineklerin larva dönemlerinde kullanılan ve sadece sivrisinek larvalarını öldüren biyolojik larvasit ilaçları tercih ediyordu. Son gelişmeler, bakanlığın bu uygulamadan vazgeçerek, Avrupa’da yasak olan ve sucul yaşam formlarının genelini öldürebilen kimyasal ilaçlara yönelme ihtimalini gündeme getirdi.

İSKELE BELEDİYESİ İŞİN NERESİNDE?
İskele Belediyesi’nin, kimyasal ilaç satan bir firma sahibini komiteye soktuğu iddia ediliyor. Bu durum, firmaların devlet eliyle toplum ve çevre sağlığını ilgilendiren bir konuda karar verici pozisyona sokulabileceği endişesini doğuruyor.

ŞARTNAMEYİ KİM DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR?
Diğer yandan, teknik şartnamenin değiştirilerek kimyasal larvasit alınması çabaları da eleştiriliyor. Üç yıl önce tüm paydaşlarla yapılan Teknik Komite toplantısında alınan kararla şartname, sadece biyolojik larvasit alımına izin verecek şekilde düzenlenmişti. Şimdi ise bu şartnamenin değiştirilme çabaları soru işaretleri yaratıyor.

DAİRE MÜDÜRÜ KONUŞMAK İSTEMEDİ
İddiaları yönelttiğimiz Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Vesile Erdoğan, “Böyle bir tartışma yok. Duyduğunuz şeyler yanlış. Gayet güzel mücadelemiz devam ediyor. Eğer böyle bir bilgi yazarsanız bakanlık olarak biz aksini yayınlayacağız” diyerek Bakanın bilgisi olmadan basına bilgi vermesinin doğru olmayacağını ifade etti. Bakana ulaşmaya çalışan Erdoğan’ın çabaları sonuçsuz kaldı.

Görsel kaynağı: Science ABC

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi