Berova çuvalladı: Özersay vergi indirimlerindeki şaibeye dikkat çekti

Maliye Bakanı Özdemir Berova’nın bir otele yapılan vergi kıyağı hakkında polis soruşturması devam ederken ‘bakanlığın raporu temiz’ diyerek aklamaya çalışması tepkiye neden oldu. Halkın Partisi lideri Kudret Özersay, “Suç olup olmadığına karar verecek olan bakanlık değildir. Konu bu şekilde kapatılma yoluna gidilirse şaibe devam eder” dedi.

Bugün Kıbrıs

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, dün Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamayı eleştirerek, Bakanlığın devam eden bir polis soruşturmasına müdahale anlamına gelebilecek bir yaklaşımda bulunduğunu ifade etti. Özersay, geçen hafta Maliye Bakanı’nın da polis soruşturması ve Maliye Teftiş Kurulu’nun çalışması devam ederken “iddiaların doğru olmadığını” açıkladığını hatırlattı.

Özersay, Maliye Bakanlığı’na bağlı Teftiş ve İnceleme Kurulu’nun son raporunda verginin doğru şekilde hesaplandığı sonucuna varıldığının belirtildiğini, ancak bu açıklamanın polis soruşturması tamamlanmadan ve haberlerin gerçek mi yoksa değil mi olduğu netleşmeden yapıldığını vurguladı.

Özersay’ın açıklamaları aşağıdaki anahtar noktaları içeriyor:

1- Özersay, vergi hesabı yapılırken milyonlarca lira değerinde bir kıyak çekilip çekilmediğine karar vermenin Maliye Bakanlığı veya Bakanlığa bağlı bir birimin görevi olmadığını belirtti.

2- Bir Bakanlığın kendisine bağlı bir birimdeki yolsuzluk iddiasını kendi birimi üzerinden aklamaya çalışmasının yanlış olduğunu ifade etti.

3- Özersay, sadece Bakanlığın kendi içindeki bir denetleme birimi tarafından yapılan bir denetim raporuyla yetinilirse, şaibelerin artacağını ve şüphelerin artacağını vurguladı. Polis soruşturması çerçevesinde bağımsız denetçilerin görüşünün alınması gerektiğini belirtti.

4- Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu’nun, Maliye Bakanı ve Müsteşarın talimatıyla görev yaptığını, ancak devam eden polis soruşturmasında suçlanan isimlerin zaten bizzat Müsteşar ve Başbakan olduğunu belirtti.

5- Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu’nun incelemelerinin “mali ve idari” bir teftiş olduğunu, ancak devam eden polis soruşturmasının adli bir soruşturma olduğunu ve diğer yasalar çerçevesinde siyasiler tarafından vergi dairesindeki kamu görevlilerine baskı yapılmasına dair iddiaların incelenmesi gerektiğini belirtti. Üstelik, siyasi baskıya karşı çıktığı ileri sürülen bir Müdürün emekliliğine aylar kala görevden alındığını da hatırlattı.

6- Özersay, burada mesele sadece belirli bir şirkete vergi kıyağı çekilmesiyle ilgili iddia olmadığını vurguladı. Eğer iddia edilen vergi kıyağı doğruysa ve siyasilerin talebi ve baskısıyla vergi ciddi oranda indirildiyse, benzer büyük vergi hadiselerinde başkalarına da aynı şekilde davranılacağını ve bu durumun devleti zarara uğratacağını ifade etti.

Özersay, bu konunun ciddiyetle ele alınması gerektiğini ve Maliye Bakanlığı’nın polis soruşturmasına müdahale etme şeklinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Ayrıca, bu durumun şüpheleri artırdığını ve şaibeyi sürdürdüğünü ifade etti. Halkın Partisi Genel Başkanı, polis soruşturmasının sonuçlarını beklemek ve bağımsız denetçilerin görüşlerini almak gerektiğini vurguladı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi