KTÖS, özel eğitimdeki eksiklikleri gündeme taşıdı: Bakanlık çözüm için harekete geçmeli

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Burak Maviş, özel eğitim okullarındaki öğretmen, hademe, bakıcı eksikliklerine ve ilaç yönetimi konusundaki sorunlara dikkat çekerek, Eğitim Bakanlığı'na adım atma ve çözüm üretme çağrısında bulundu.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, özel eğitim okullarında yaşanan sorunlarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, sürenin uzatılmasının anlamlı bir pedagojik amacı, sosyal ve eğitsel faydası olmadığını geçen eğitim yılında yaşayarak deneyimlediklerini söyledi.

Yayımladıkları raporda “bireysel farklılıklarını kabul ederek ve onlara saygı göstererek, her çocuğun eğitimini eşit şartlar altında en iyi nasıl verebiliriz?” sorusunu sorduklarını anımsatan Maviş, yaz aylarında Eğitim Bakanlığının özel eğitim öğrencileri ve özel eğitim okulları için hiçbir adım atmadığını ifade etti. Maviş, ilkokullar ve özel eğitim okullarında ciddi bir özel eğitim öğretmeni eksikliği olduğunu söyleyerek bu durumun, sınavı geçen öğretmenlerin atamalarıyla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Bazı okullarda ise hademe, bakıcı ve çocuk bakıcısı eksikliğinin devam ettiğini dile getiren Genel Sekreter Maviş, “özel eğitim öğrencilerine belirli saatlerde verilen reçeteli ilaçlar için okullara sağlık profesyoneli görevlendirilmelidir” dedi. Bakanlığın, özel eğitim öğrencilerinin öğle yemekleri konusunda da duyarsız kaldığını ve bu yemekleri finanse etmediğini ifade eden Maviş, bu durumu kabul edilemez olarak değerlendirdi.

Maviş, bu koşullarda, özel gereksinimli öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim okullarında eğitimin sağlıklı bir şekilde sürdürülemediğinin altını çizerek, Eğitim Bakanlığını, sendika ve özel eğitim okul idarecileriyle birlikte çalışma yapmaya ve çözüm üretmeye davet etti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi