Avrupa Komisyonu Kıbrıs’ta tam gün eğitimin yolunu açıyor

Kıbrıs’ın güneyi Avrupa Birliği’nin desteğiyle tam gün eğitime geçiyor.

Bugün Kıbrıs

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, UNESCO ile birlikte Kıbrıs’ın güneyindeki Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanlığı (MESY), Kıbrıs’ta düzenlenen bir etkinlikte ortaöğretimde tam gün eğitimi desteklemek amacıyla bir teknik destek projesini hayata geçirdi. Ortaöğretimdeki mevcut durumu inceleyecek, iyi uygulamaları belirleyecek, tam gün eğitime geçiş için tavsiyelerde bulunmayı hedefleyen projede aynı zamanda bu tavsiyelerin seçilen okullarda nasıl uygulanabileceğine dair rehberlik de yapacak.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programının (PISA) Ekim 2020’de yayınlanan son raporuna göre, Kıbrıs’ın kamu eğitim sisteminin öğrenci başarısı/performansı düşük düzeyde olduğu belirtilen açıklamada, Kıbrıs’ta ortalama her 10 öğrenciden birinin okulu erken bıraktığı, yabancı uyruklu gençler arasında ise bu oranın yüzde 30’a kadar çıktığı belirtildi. Genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 16,6 gibi yüksek bir seviyede bulunduğu kaydedilen açıklamada, bu zorlukların üstesinden gelmek ve öğrenci katılımını teşvik etmek için Kıbrıs Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanlığı (MESY), ada genelinde ortaöğretimde tüm gün eğitimin yolunu açacak bir reformun uygulanması için Komisyon’dan destek talep ettiği ifade edildi.

Bu tür bir reformun öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenler için birçok faydası bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada tüm gün süren eğitimin çocuklara güvenli bir ortam sağladığı, onların refahı üzerinde olumlu bir etki yarattığı ve onları yaşam boyu öğrenmeye daha iyi hazırladığı vurgulandı. Ayrıca, göçmen ve mülteci geçmişine sahip öğrenciler de dahil olmak üzere okuldan erken ayrılan öğrencilerin sayısının azaltıldığı ve akademik performansın iyileştirildiği de verilen bilgiler arasında. Tam gün eğitimin bütün bunların yanı sıra ebeveynlerin okul sonrası bakım sorumluluğunu azaltarak kadınların işgücü piyasasına erişiminde de teşvik edici olduğu vurgulandı.

Komisyon açıklamasında, projenin, Avrupa Birliği’nin herkes için kaliteli ve kapsayıcı eğitim sağlama önceliğiyle ve Avrupa Birliği Konseyi’nin Okulda Başarıya Giden Yollara İlişkin Tavsiye Kararı ile uyumlu olduğunun altını çizdi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi