“Sürdürülebilir kalkınma amaçları” temalı sergi sanatseverlerle buluşuyor

KTÖS ve DAÜ-SEN'in ortaklığında, ‘Yel Değirmeni’ başlığı altında 37 sanatçı tarafından hazırlanan yetmişin üzerinde eser, 3-6 Ekim tarihleri arasında Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde ve ardından, 8-11 Ekim tarihlerinde Mağusa Bandabulya’da sanatseverlerin izlenimine açılacak.

Bugün Kıbrıs

Another World is Possible Forever of Peace Art sanatçıları, KTÖS ve DAÜ-SEN iş birliği içinde Lefkoşa ve Mağusa’da ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ konsepti ile bir sergi düzenliyor. ‘Yel Değirmeni’ başlığı altında 37 sanatçı tarafından hazırlanan yetmişin üzerinde eser, 3-6 Ekim tarihleri arasında Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde ve ardından, 8-11 Ekim tarihlerinde Mağusa Bandabulya’da sanatseverlerin izlenimine açık olacak.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, 2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünya ülkelerinin uzlaşısı ile kabul edilmiş 17 küresel amaçtan oluşuyor. Asıl amacı, aşırı yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlik ile mücadele etmek ve iklim değişikliğine karşı önlemler almak olan 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı, 169 alt hedefi ile, 2030 yılına kadar bütün ülkelerde, her türlü sektörde ve alanda, tüm insanlar için çalışmayı öngörüyor. Çevresel, sosyal, ekonomik boyutlarıyla sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmak adına bu amaç ve hedeflerin gerçekleştirilebilmesi, hep birlikte ve her alanda çalışmayı gerektiriyor.

Sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda çalışmalar yürüten DAÜ-SEN ile KTÖS, sanat yolculuğuna uzunca bir süredir birtakım ortak etkinliklerle devam eden Another World is Possible Forever of Peace Art sanatçıları ile bir araya gelerek, sağlıklı nesiller yaratmak ve geleceğe daha iyi bir dünya bırakmak adına, tüm dünya toplumlarını, halklarını ilgilendiren bu konuları, sanat ile bütünleştirme konusunda anlaştı. Bu anlaşma sonucunda 37 sanatçı, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı odağına alan birbirinden derin ve anlam yüklü eserler ürettiler. Bu eserler, 3 Ekim 2023 tarihinde saat 18.00’de Lefkoşa AKM’de açılacak ilk sergiyle Lefkoşalılar ile; 7 Ekim 2023 tarihinde saat 18.00’de Mağusa Namık Kemal Meydanı’nda açılacak ve ardından Bandabulya’ya taşınacak sergiyle de Mağusalılar ile buluşacak.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi