“Rüşvet almakla” suçlanan Menendez, 100 bin dolar kefaletle serbest: Yurt dışına çıkış yasağı getirildi

Kefaletle serbest bırakılan Menendez'den şahsi pasaportunu teslim etmesi istendi. Menendez, sadece resmi görev için yurt dışına çıkabilecek.

New York Federal Mahkemesi’nde hakkındaki rüşvet iddialarını reddeden ABD’li Senatör Bob Menendez’in şahsi pasaportuna el konuldu.

“Rüşvet almakla” suçlanan Menendez, eşi Nadine (Arslanian) Menendez ile geldiği Manhattan’daki mahkeme binası önünde gazeteciler ve “istifa et” sloganları atan bir grup protestocu tarafından karşılandı.

Herhangi bir açıklama yapmadan mahkeme binasına giren Menendez, daha sonra avukatı ve diğer sanıklarla hakim karşısına çıkarıldı. Menendez ve eşi, duruşmada avukatları aracılığıyla haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini söyledi.

İddianamede Menendez ile rüşvet olayına karışmakla suçlanan New Jerseyli iş insanları Fred Daibes ve Jose Uribe de suçlamaları reddetti.

Suçlamalarda adı geçen 5. sanık Wael Hana da dün Mısır’dan dönerken JFK Havalimanı’nda gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemede “suçsuz” olduğunu savunmuştu.

100 BİN DOLAR KEFALETLE SERBEST BIRAKILDI
AA’da yer alan habere göre, Senatör Menendez, davaya bakan yargıç tarafından kişisel teminat karşılığında 100 bin dolar kefalet ile serbest bırakıldı.

Şahsi pasaport ve seyahat evraklarını teslim etmesi istenen Menendez, sadece Kongredeki görevi nedeniyle yurt dışına resmi pasaportu ile seyahat edebilecek.

Eşi dışında davada ismi geçen diğer sanıklarla yanında avukatı hazır olmadan irtibat kurması yasaklanan Menendez’in, ayrıca Kongredeki Senato personeli, Dış İlişkiler Komitesi personeli veya davanın gerçekleri hakkında kişisel bilgisi olan siyasi danışmanlarla da iletişimi yasaklandı.

Eşi de New Jersey’deki evini güvence göstererek 250 bin dolar kefalet karşılığında serbest bırakıldı. Pasaportunu teslim etmesi istenen Nadine (Arslanian) Menendez’in, yalnızca New York-Washington koridorunda seyahat etmesine ve Florida’daki ailesini görmesine izin verildi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi