Sırbistan’dan Kosova’ya tepki: “Bizi NATO ile çatışmaya sürüklemek istiyor”

Kosova'da bir polisin öldürülmesinin ardından çember içine alınan 3 Kosovalı Sırp'ın öldürüldüğünü, 2'sininse ağır yaralandığını belirten Vucic, yaşananların sorumlusunun Kurti olduğunu söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Kosova’nın kuzeyindeki çatışmada 3 Kosovalı Sırp’ın da öldürüldüğünü belirterek “Her şey hazırlanmış bir planın parçası” dedi ve Sırbistan’ın NATO ile çatışmaya sürüklenmek istendiğini kaydetti.

Başkent Belgrad’da yaptığı açıklamada Sırp halkı için çok zor bir gün olduğunu belirten Vucic, “Bu gece bir grup Kosovalı Sırp, Banjska’da iki kamyonla barikat kurdu, ardından Kosova polisi geldi ve barikatları kaldırmak istedi. Bir çatışma yaşandı ve çatışmada bir polis vuruldu, bir kişi de yaralandı. Olayın ardından çatışma devam etti” dedi.

Vucic, uluslararası kurumları birçok kez uyardığı durumun gerçekleştiğini ve Kosovalı Sırpların, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin “terörüne” artık tahammül edemediğini belirterek şunları söyledi:

“Bir polisin ölümüyle sonuçlanan olayı hiçbir şekilde haklı çıkarmak istemem, yaşananları kınıyorum ancak 3 Kosovalı Sırp da öldürüldü. Kosovalı Sırplar, çember içine alındı ve kanlı çatışma yaşandı. 2’si ağır yaralı. Bir kişinin daha öldürülmüş olabileceği şüphesi var. Kosova polisinin yaralı bir Kosovalı Sırp’a yardım etmediği ve onu ‘gülerek’ ölüme terk ettiğine dair de kanıtlarımız var.”

“İSTERSENİZ HEPİMİZİ ÖLDÜRÜN”
Yaşananlardan Kurti’nin sorumlu olduğunu kaydeden Vucic, “Tek istediği savaş ve çatışma. Sırbistan’ı NATO ile çatışmaya sürüklemek istiyor. Uluslararası kurumlardan bir an evvel Sırp Belediyeler Birliğinin kurulmasını talep ediyorum. Bu şekilde Sırplar kendilerini sürgün edilmiş hissetmeyecek, böyle çatışmaların da önüne geçilmiş olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Vucic, “Halkımıza barış ve sakin kalmaları çağrısında bulunuyorum, daha fazla kan dökülmesini önlemek için elimizden geleni yapalım” ifadesini kullandı.

Gelecek günlerde yeni kararların alınacağını belirten Vucic, “Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını asla tanımayacak, isterseniz hepimizi öldürün. Konuşmaya her zaman hazırız ancak Kosova’nın bağımsızlığı asla” dedi.

Vucic, “Her şey hazırlanmış bir planın parçası. Yaklaşık bir buçuk saatte 460 özel birlik askeri toplandı. Hem de pazar günü. Her şey hazırlanmıştı” diye konuştu.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi