“Nüfus politikanız yoksa, okullara öğretmen göndermekle yükümlüsünüz!”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Örgütlenme Sekreteri Akgün Kaçmaz, Bakanın eğitimde planlamayı 'bakkal hesabı' ile yaptığını söyledi, okullarda öğretmen eksikliklerinin tamamlanmamak için kadroların daraltıldığının tespit edildiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Örgütlenme Sekreteri Akgün Kaçmaz yaptığı yazılı açıklamada, eğitimde yaşanan öğretmen eksikliği ve sınıf yoğunluklarına dikkat çekti.

Kaçmaz, “Öğretmenler sadece akademik bilgiyle değil, öğrencinin tüm gelişimiyle ilgilenir. Okul yoğunluğu, ders yükü, sınıf sayıları ve çalışma barışı bu etkileşimi doğrudan etkiliyor” dedi. Eğitim Bakanlığı’nın ‘bakkal hesabıyla’ planlama yaptığını belirten Kaçmaz, bu durumun öğrencileri kalabalık sınıflarda eğitime mahkum ettiğini ve sosyal hayatlarını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Özellikle okulların açıldığı ilk iki gün içerisinde, öğretmen eksikliklerinin tamamlanmamış olmasının büyük bir sorun teşkil ettiğini ifade eden Kaçmaz, “110 okulda öğretmen kadrosundan tasarruf yapmanın ekonomiye getirisi nedir?” sorusunu yöneltti.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Nüfus politikanız YOKSA, okullara ÖĞRETMEN göndermekle YÜKÜMLÜSÜNÜZ!
Öğretmenler, sadece çocukların akademik bilgi düzeyi ile değil, sosyalleşme, kültür sanat, korunma ve psikolojik gelişimi ile de ilgilenirler. Öğretmenin öğrencisi ile birebir ilgilenebilmesi için okul yoğunluğu, ders yükü, sınıf sayıları ve çalışma barışı bire bir etkendir.

Eğitim Bakanlığı’nın eğitim planlaması tabiri caizse ‘bakkal hesabıyla’ yapılmaktadır. Bu hesap öğrencileri kalabalık sınıflarda eğitim almaya zorlamakta, öğretmenleri ile göz teması kuramayacakları ortam yaratmakta, sosyal hayatları devlet eli ile çalınmaktadır.

Okulların açık olduğu 2. gün itibarı ile okullarımızın öğretmen eksikliklerinin tamamlanmadığını, daha da kötüsü tamamlanmamak için kadroların daraltıldığını tespit ediyoruz. Sn. Bakan, 110 okulda görev yapan öğretmen kadrolarından tasarruf yapmanın ülke ekonomisine ne gibi bir getirisi olacaktır? Tasarruf yapılacak yer eğitim midir?

Nüfus ve vatandaşlık politikasının olmadığı yerde ne yeni okul yapsanız, ne ek konteyner sınıf koysanız, ne de ek öğretmen alsanız bu açığı kapatamazsınız. Öğrenci kayıtları sonrası 18 ek öğretmen okullara gönderilmesine rağmen, bugün itibarı ile 25 ek öğretmene daha ihtiyaç vardır. Kimse kusura bakmasın, okullara yük bindiremezsiniz, çocukların eşit eğitim hakkından çalamazsınız, ihtiyaç dahilinde öğretmeni okullara göndermekle yükümlüsünüz. Sorumluluktan kaçamazsınız.
Bununla birlikte 69 ilkokul ve okulöncesi öğretmeni, 10 özel eğitim, 10 rehber öğretmeni bürokratik süreçler nedeniyle hala daha KHK’dan atama alamadı ve öğrencileri ile buluşamadı. Bu bürokrasinin sorumluluğunu üstlenen var mıdır?

Türkiye’den özel eğitim ve rehber öğretmeni getirmek bir çözüm değildir. Bizim çocuklarımız için münhal sayısını artıracak mısınız?

Uyarıyoruz!

Kalabalık sınıflar, yoğun okullar yaratmak bir seçenek değildir. Bir an önce öğrencileri öğretmenleri ile buluşturun!

Ek Kadro ihtiyaçları:

Dr. Suat Günsel Devlet İlkokulu, Gaziköy Anaokulu, Güzelyurt Barış İlkokulu (2), Güzelyurt Atatürk Maarif Anaokulu (2), Lefke İlkokulu (2), Yeniboğaziçi İlkokulu, Yeşilyurt İlkokulu, Mustafa Kurtuluş Anaokulu, Mustafa Kemal İlkokulu, Gönyeli İlkokulu, Ulukuşla İlkokulu, Alsancak İlkokulu, Bostancı Fikri Karayel İlkokulu, Kumyalı İlkokulu, Çayönü-İncirli İlkokulu, Pınarbaşı Anaokulu (2), Şehit Menteş Zorba İlkokulu, Yenierenköy İlkokulu (2) Güvercinlik R.R. Denktaş İlkokulu (2)”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi