ADALET, GÖÇ VE YOLSUZLUK ALARMI

Devletin en önemli kurumlarının başında olan yetkililer dünkü Adli Yıl açılış töreninde yaptıkları konuşmalarda kuzeydeki sistemin geldiği noktayı gözler önüne serdi.

Bugün Kıbrıs

YÜKSEK MAHKEME BAŞKANI NARİN FERDİ ŞEFİK:
“Ülkedeki en büyük sorunlardan bir tanesi kural tanımamaktır. Gerekli denetim yoktur. Mahkeme kararları bulunmasına rağmen idarenin aynı şekilde ısrarla karar aldığı ve karar yokmuş gibi davrandığı görülen bir olgudur. Ülkeye giriş çıkışlar kontrol altına alınmalı, araştırma ve takip konularında acil tedbirler uygulanmalıdır.”

BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI HASAN ESENDAĞLI:
“Kıbrıs Türk toplumunun KKTC Devletine olan saygı, güven, inanç ve bağlılığı neredeyse kaybolma noktasına geldi. Dışarıdan akın akın göç almaktayız ama gençlerimiz, nitelikli, eğitimli beyinlerimiz başka ülkelerde gelecek aramaktadır. Ortada ayağımızın altından kayıp gitmekte olan bir ülke, tüm bağları çözülmekte ve yok olmakta olan bir toplum vardır.”

BAŞSAVCI SARPER ALTINCIK:
“İdare görüş aldığı konularda Başsavcılığın görüşü doğrultusunda zaman zaman hareket etmeyebilmektedir. Trafik uyuşturucu ve cinsel suçlarda ciddi artış bulunmaktadır. Kamu personelinin görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlarda artış görülmektedir. Yolsuzlukların denetimle önüne geçmek mümkündür. Yapanın yanına kar kalır anlayışı hakimdir.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi