Hristodulidis, 22 Eylül’de BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşecek

Kıbrıslı Rum Lider Nikos Hristodulidis, New York temasları öncesi basına yaptığı açıklamada, Ersin Tatar’ın “çözüm zemininin değiştirilmesine yönelik” ifadelerine karşılık böyle bir şeyin uluslararası toplumun tezinin dışında olduğunu söyledi.

Kıbrıslı Rum Lider Nikos Hristodulidis’in, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile 22 Eylül’de New York’ta yapacağı görüşmenin saati 19:10 olarak açıklandı.

Güneyin Devlet Radyo ve Televizyonu RIK’e göre, şu ana kadar Hristodulidis, Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar ve BM Genel Sekreteriyle ortak bir görüşme belirlenmedi.

Hristodulidis, bu konuda sürekli BM Genel Sekreterliği ile temas halinde olduğunu belirtirken BM Genel Kurul çalışmaları için gideceği New York’ta Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi başkanlarıyla, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile kendi temasları aracılığıyla, diyaloğun yeniden başlaması çabalarına nasıl yardımcı olabileceklerini incelemek için görüşmeler yapacağını ifade etti.

Ersin Tatar’ın “çözüm zemininin değiştirilmesine yönelik” açıklamasını yorumlamasının istenmesi üzerine Hristodulidis, böyle bir şeyin görüşme dışında olduğunu, uluslararası toplumun tezinin de bu yönde olduğunu söyledi.

Haberde, Nikos Hristodulidis’in yarın (Atina üzerinden) New York’a gideceği, 20 Eylül’de 16.30’da BM Genel Kurulu’nda konuşacağı anımsatıldı.

Habere göre Hristodulidis, Kıbrıs’a döneceği 23 Eylül’e kadar temaslarını sürdürecek.

TAK

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi