Araştırma: Mikrodalga fırınlarda ısıtılan plastik kaplar nanoplastik yayıyor

Henry Ford Health verilerine göre insanların yüzde 77'sinin kanında plastik parçaları bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bir araştırmada bilim insanları mikrodalga fırınların sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin uyarıda bulundu.

Araştırmacılar, özellikle plastik kaplarda ısıtılan hazır yiyecekler için “plastik atom bombasından farkı yok” benzetmesi yaparken, yiyecekleri hızla ısıtan mikrodalga ışınların katı ve sıvı gıdaların temel yapısını da bozduğunu ileri sürdü.

Nebraska Üniversitesi araştırma görevlileri, suni ve sentetik maddelerin mikrodalga fırınlardaki ışınlara maruz kaldığında insan sağlığına yaptığı olumsuz etkilerle ilgili bir çalışmaya imza attı.

Verilere göre mikrodalga fırınlarda ısıtılan plastik kap ve hazır paketlerdeki yiyeceklerin santimetre karesinde 2 milyar nanoplastik, 4 milyondan fazla da mikroplastik olduğu ortaya çıktı.

Plastik kullanımına karşı çıkarak bu kimyasalların günlük hayatımızdan çıkarılması için çalışan sivil toplum örgütü Beyond Plastic’in başkanı Judith Enck, “Sadece bu çalışma bile plastiklerin ya da tek kullanımlık plastiklerin günlük hayatımızdan çıkarılması ya da gıdalarla temasının yasaklanması için yeterli deliller sunuyor. Bence bu çalışma bir uyanış çağrısı olmalıdır. FDA’nın da (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) bu konuda acilen harekete geçmesi gerekiyor.” diye konuştu.

FDA’nın bu konuda sessiz kaldığını belirten Enck, “Çok daha fazla aktif olmalı ve koruyucu önlemler almalılar.” diye konuştu.

“FDA’NIN ONAYLADIĞI BEBEK BİBERONLARI DAHİ TEHLIKELİ”
Nebraska Üniversitesi’ndeki araştırma ekibinin başında olan Kazi Albab Hussain, yaptıkları çalışmalarda FDA’nın onayladığı bebek biberonlarının da alarm verdiğini kaydetti.

2021 yılında başlayan çalışmalara göre, bebek biberonları su, meyve suyu, süt ve diğer katı-sıvı karışımı gıdalarla dolduruldu ve sadece 3 dakika kadar mikrodalga fırında ısıtıldı.

Sonuçlara göre FDA onaylı biberonlar da ısıya maruz kaldığı zaman bebeklerin tükettiği içeceklere plastik parçacıkları bulaştırıyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi