İsrailli bir heyet ilk kez Suudi Arabistan’ı ziyaret etti

Suudi Arabistan'ın devlet olarak tanımadığı İsrail'den temsilciler, UNESCO toplantısı için Riyad'da bulunuyor.

İsrailli temsilciler ilk kez Suudi Arabistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Heyet, iki ülke arasındaki olası normalleşmeye ilişkin spekülasyonların yapıldığı dönemde Riyad’da düzenlenen UNESCO’nun Dünya Mirası Komitesi’nin genişletilmiş toplantısına katıldı.

Adının açıklanmasını istemeyen İsrailli bir yetkili AFP’ye, “Burada olmaktan mutluyuz. Bu iyi bir ilk adım. UNESCO’ya ve Suudi yetkililere teşekkür ediyoruz” dedi.

Suudi Arabistan, İsrail’i devlet olarak tanımıyor.

Riyad, ABD tarafından müzakere edilen, İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile ilişkilerini normalleştirmesini sağlayan 2020 İbrahim Anlaşmasına imza atmadı.

Suudi Arabistan, Filistinlilerle olan ihtilaf çözülene kadar İsrail ile resmi ilişki kurulamayacağını defalarca dile getirdi.

NORMALLEŞME SÜRECİ
Riyad ve Washington, geçtiğimiz aylarda, Suudi Arabistan’ın normalleşme yolunda ilerleme kaydedilmesi için öne sürdüğü koşullar konusunda görüştü. Onlar arasında güvenlik garantileri ve uranyum zenginleştirme kapasitesine sahip sivil bir nükleer program için yardım da bulunuyor.

Riyad’daki Nayef Arap Güvenlik Bilimleri Üniversitesi’nden Suudi analist Hesham Alghannam, Suudi Arabistan’ın İsraillilerin “İsrail-Filistin çatışmasının çözümünde somut ilerleme kaydedilmesini sağlamak için çalışıp çalışmadığını” bilmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin 45. oturumu 25 Eylül’e kadar Riyad’da devam edecek.

Hangi alanların Dünya Mirası Listesine ekleneceğini belirleyen komite, bunların korunmasını denetliyor.

UNESCO’nun kendisine karşı önyargılı davranmak ve “kutsal topraklarla olan tarihi bağını azaltmakla” suçlayan Tel Aviv, 2017 yılında uluslararası kuruluştan ayrıldığını duyurdu. Ancak İsrail, Dünya Mirası Sözleşmesi’ne taraf olmaya devam ediyor.

Kendisini turistler ve yatırımlar için önemli bir destinasyona dönüştürmeye çalışan Suudi Arabistan’ın miras alanlarını geliştirdiği belirtiliyor.

AFP, Euronews

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi