New York’tan Alaska’ya: ABD genelinde 11 Eylül anma törenleri düzenleniyor

Ülke tarihinin en büyük terör saldırılarını hatırlamak için Amerika Birleşik Devletleri'nin dört bir yanında 11 Eylül anma etkinlikleri düzenleniyor.

Amerikalılar, Amerika Birleşik Devletleri topraklarında yaşanan en büyük terör saldırısını 22. yılında anmak için ülkenin dört bir yanında bir araya geliyor.

Anma törenleri New York’taki Dünya Ticaret Merkezi, Pentagon ve Pennsylvania’daki saldırı alanlarından Alaska ve ötesine kadar uzanıyor.

Hindistan ve Vietnam’a yaptığı bir geziden sonra Washington D.C.’ye doğru yola çıkan ABD Başkanı Joe Biden, Alaska’nın Anchorage kentindeki bir askeri üstte düzenlenecek törene katılacak.

Biden, 11 Eylül’ü Alaska’da anan ilk ABD Başkanı olacak. First Lady Jill Biden ise Pentagon’daki 11 Eylül anıtına çelenk bırakacak.

11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleşen terör saldırılarında yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetmiş, bu saldırılar ABD’nin dış politikasını yeniden şekillendirmişti.

Pentagon’dan 160 kilometre ve New York’tan üç kat daha uzak mesafede bulunan Virginia’nın Goochland İlçesinin itfaiye Eddie Ferguson, “O gün tam da olması gerektiği gibi tek bir ülke, tek bir ulus, tek bir halktık. Duygu buydu, herkes bir araya geldi ve yardım etmek için elimizden geleni yaptık.” şeklinde konuştu.

Çoğunlukla kırsal kesimden oluşan 25 bin nüfuslu ilçede sadece müdahale ekiplerine odaklanan bir sabah ayini ve tüm kurbanlara yönelik bir akşam töreni olmak üzere iki anma etkinliği düzenleniyor.

ÇALIŞANLAR İÇİN TATİL İLAN EDİLDİ
Ülke genelindeki diğer topluluklar da saygı duruşu, çan çalma, mum yakma gibi etkinliklerle anma törenleri organize etti.

İzciler, Dünya Ticaret Merkezi’nden bir parça çelik ve 11 Eylül kurbanı Jessica Leigh Sachs’ı onurlandıran bir plaketin yer aldığı “Kahramanlar Anıtı”nın bulunduğu Missouri, Fenton’daki bir anma töreninde bayrak alçaltıp yükseltti.

Belediye Başkanı Joe Maurath, “Biz sadece küçük bir topluluğuz ancak bu olayları hatırlamaya devam etmek bizim için önemli.” şeklinde konuştu.

Bazı 11 Eylül kurbanlarının memleketi New Jersey’in Monmouth İlçesi, anma törenlerine katılabilmeleri için bu yıl 11 Eylül’ü çalışanlar için tatil ilan etti.

Birçok Amerikalı, Kongre’nin hem Vatanseverlik Günü hem de Ulusal Hizmet ve Anma Günü olarak belirlediği bu günde gönüllü çalışmalar yapıyor.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi plazasındaki törene katılacak. Etkinlikte siyasilerin konuşmalarına yer verilmeyecek, bunun yerine kürsü kurban yakınlarına bırakılacak.

James Giaccone, kardeşi 43 yaşındaki Joseph Giaccone’nin anısına bu yıl da adını okumak için kaydoldu. Aile her yıl Joseph’in adını duymak için törene katılıyor.

11 Eylül’de kaçırılan uçaklardan birinin, yolcuların kokpite saldırmaya çalışması sonucu düştüğü Pennsylvania’da, Ulusal Park Servisi tarafından işletilen Stoystown’daki Uçuş 93 Ulusal Anıtı’nda bir anma ve çelenk koyma töreni düzenleniyor. Harris’in eşi Doug Emhoff’un bu törene katılması bekleniyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi