“Kıbrıs Kırmızı Toprak Patatesi” AB’de tescilli coğrafi işaretli ürün olma yolunda ilerliyor

Güneydeki Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Petros Xenophontos, Kıbrıs Kırmızı Toprak Patatesi'nin AB Siciline kaydedilme süreci kapsamında kırsal kesime 70 milyon avro destek sağlanacağını söyledi.

Güneydeki Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Petros Xenophontos, Bakanlığının, tarım sektörünün rekabet edilebilirliğini artırmaya çalışırken yeni sıkıntıları aşmak için de her türlü çabayı gösterdiğini bildirdi.

Perşembe günü Xylofagou’da düzenlenen “Büyük Patates Festivali”nde konuşan Xenophontos, Avrupa Birliği (AB) Siciline “Coğrafik Gösterge Ürünü” olarak “Kıbrıs Kırmızı Toprak Patatesi” isminin tescil sürecinin devam ettiğini söyledi.

Konuşmasında 2014-2020 Kırsal Kalkınma Programı iki ana kalkınma önleminden söz eden Xenophontos, bu önlemlerin 4.1 özel sektörde yatırımlar için mali destek sağlamak ve 6.1 yeni çiftçilere ilk işlerinde yardım etmek olduğunu, bu önlemlerin kırsal kesimde büyük ilgi gördüğünü bildirdi.

Alınan tüm başvuruları titizlikle inceledikten sonra 36 milyon avro olan başlangıç para yardımı miktarının 70 milyon avroya yükseltilmesine karar verildiğini anlatan Bakan, bu teşvikin katılım kriterlerini yerine getiren tüm başvuruların onayını hızlandırdığını vurguladı.

Rusya’nın istilâsı gibi coğrafyadan gelen sıkıntılara da değinen Xenophontos, özel bütçe planları yapıldığını, 2022 bahar hasadında patatesi desteklemek için bir tarafa 3,5 milyon avro konduğunu belirtti.

Tarım Bakanı Xenophontos, Kıbrıs’ın AB Coğrafya Göstergeleri kaydında “Kıbrıs Kırmızı Toprak Patatesi”ni kaydetme sürecinde olduğunu, bu girişimin Kıbrıs’ın patates yetiştiriciliğini daha da yükseğe çıkartmasının umulduğunu ifade etti.

KHA

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi