Avrupa Parlamentosu, Medya Özgürlüğü Yasası’nı Ekim’de oylayacak

Avrupa Parlamentosu üyesi Niyazi Kızılyürek’in koordinatörlüğünü yaptığı Kültür ve Eğitim Komitesi'nin hazırladığı Avrupa Medya Özgürlüğü Yasası, ekim ayındaki Genel Kurul'da oylanacak.

Bugün Kıbrıs

Avrupa Parlamentosu üyesi Niyazi Kızılyürek’in koordinatörlüğünü yaptığı Kültür ve Eğitim Komitesi Avrupa Medya Özgürlüğü Yasası’nı büyük çoğunlukla oylandı. Uzun zamandır üzerinde çalışılan medya ve gazetecilik özgürlüğünü destekleyen düzenleme ekim ayında Avrupa Parlamentosu Genel Kurul’unda oylanacak.

YASADA NELER VAR

Avrupa Medya Özgürlüğü Yasası, medya özgürlüğünün ve demokrasinin AB genelinde korunmasını hedefliyor. Teklifte, medya kuruluşlarının editoryal bağımsızlığına saygı gösterilmesi, medyanın sahiplik yapısının şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması ve kamu hizmeti yapan medya kuruluşlarına yeterli fon sağlanması gibi önemli konular yer alıyor.

Reklam gelirleri konusunda da yeni düzenlemeler getiren yasa, devletlerin, medya kuruluşlarına verilen reklam miktarlarını ve bu reklamlar için ödedikleri miktarı her yıl kamuoyuyla paylaşmaları şartını içeriyor. Ayrıca, Facebook ve YouTube gibi büyük internet platformlarından, haber kuruluşlarına öncelikli muamele yapmaları ve içerik kaldırma kararlarını önceden haber kuruluşlarına bildirmeleri bekleniyor.

Yasa teklifinde ayrıca, AB ülkelerinde yabancı devletlerin medya kuruluşları aracılığıyla dezenformasyon yapmasının önüne geçmek için sıkı önlemler alınması gerektiği vurgulanıyor.

Bu teklif, özellikle Polonya ve Macaristan gibi bazı AB ülkelerinin medya özgürlüğü konusundaki eleştirilerin ardından gündeme gelmişti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi